Salvátorskou pouť na Resselově náměstí si vzít nedáme, pokud nám ještě záleží v Chrudimi na tradicích

1
2738
Procesí pěších poutníků v Široké ulici dne 6. 8. 1898 vypravované z Kolína. Foto: Vzpomínky na starou Chrudim

K napsání těchto řádků mě inspiroval v diskuzi na sociálních sítích Jiří Puzoň, který po zveřejnění informace, že se letos na Resselově náměstí kvůli vládním opatřením neuskuteční tradiční Salvátorská pouť, napsal, že se bude zasazovat o to, aby se už příště konala pouť na jiném místě než v centru Chrudimě, kde podle něj ta stávající obtěžuje hlukem a mrzkou zábavou.

Budiž, je to jeho názor a já ho respektuji. Mám ale několik zásadních připomínek. Není to tak dávno, kdy se jedna z bývalých radničních koalic rozhodla, že přivábí k životu v našem městě finančně lépe situované občany odjinud. Jednou z vytipovaných lokalit, kde by se mohli usadit, bylo i Resselovo náměstí. A stalo se, už tam bydlí. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se někdo z nich ohradí proti podobě stávající pouti, o které jim patrně nikdo dopředu nic neřekl. Podobně jako o promítání v letním kině, které měly srovnat se zemí buldozery. Jedním z prvních omezení byla regulace decibelů, jež se praktikovala po jedno volební období, než se vše zase vrátilo do normálu. Nakonec byl přijat kompromis, že je hudební produkce vypnuta po dobu bohuslužeb, což se dá pochopit a přijmout. Později však začaly sílit prostřednictvím některých komunálních politiků hlasy požadující úplný zákaz poutí na Resselově náměstí a jejich přesunutí někam za město.

Už se tak jednou stalo. Rozhodli se k tomu před rokem 1989 komunisti a mnozí Chrudimáci tak museli přetrpět necelých asi dvacet let mnohdy zablácených poutí v dnešním parku Střelnice, jimž pochopitelně scházela potřebná atmosféra. Historicky patřila totiž Salvátorská pouť vždy na Resselovo náměstí a do Široké ulice, kterou přicházeli ke kostelu Nanabevzetí Panny Marie pěší poutníci, nezřídka i z daleka. Podobně jsme málem přišli v Chrudimi také o letiště, to když se před pár lety miliardář Beran přestěhoval na Podhůru a usurpoval si tam pro sebe klidné bydlení a tudíž i zrušení chrudimského letiště. Vadilo mu svým hlukem, i když tam historicky funguje už od první republiky. A je jasné, že tehdy létala jiná letadla než dnes. To samé platí pro centrum města, kam se sjíždí každoročně stále nové pouťové atrakce, protože se neustále vyvíjí a jsou jiné než kdysi.

Smysl pouti však zůstává i nadále stejný. Spojuje duchovní a světský svět. Tedy dvě zcela odlišné sféry lidského bytí, které jedna bez druhé nemůže být. Asi jako pravá a levá hemisféra našeho mozku. Také je nelze od sebe oddělit, i když se o to někteří z nás snaží alespoň na úrovni pouti, jejíž světskou část chtějí vykázat ven z města. Spoléhají se na to, že se na pouť v průběhu protiepidemických opatření zapomene. Salvátorská pouť však na Resselovo náměstí patří, a to jak historicky, tak i svým významem. A já věřím, že na ni lidé nezapomenou, že si vzpomenou, jak nás spojuje dohromady, když se tu mnohdy někteří z nás setkáváme i po letech a odnášíme si odsud krásné vzpomínky. Na poli za městem by k tomu nejspíš nikdy nedošlo. Proto věřím, že si pouť na náměstí vzít nedáme, podobně jako chrudimské letiště nebo letní kino, a že se rozhodneme srdcem, protože Resselovo náměstí patří všem Chrudimákům, nejen těm, kteří si ho vyhlédli ke „klidnému“ životu a chybí jim jistá míra tolerance.

Salvátorská pouť na dnešním Školním náměstí v roce 1926. Foto: z archivu Petra Šantrůčka
Salvátorská pouť na dřívějším Michalském náměstí v roce 1925. Foto: Vzpomínky na starou Chrudim
Salvátorská pouť na Resselově náměstí v roce 1970. Foto: Stanislav Novotný
Globus smrti na Resselově náměstí během Salvátorské pouti v roce 1965. Foto: Eva Zemanová
Vlnová dráha před kostelem Nanebvzetí Panny Marie během Salvátorské pouti v roce 1962. Foto: Věra Šlosarová Kajzrlíková
Chrudimská pouť v roce 1925 na Tyršově náměstí. Foto: Vzpomínky na starou Chrudim
Tyršovo náměstí o rok později během chrudimské pouti. Foto: Vzpomínky na starou Chrudim
Tyršovo náměstí během chrudimské pouti za německé okupace v roce 1944. Foto: Vzpomínky na starou Chrudim
Salvátorská pouť na Resselově náměstí v roce 1964. Foto: Eva Zemanová
Dobová pohlednice z chrudimské pouti v roce 1898. Foto: Vzpomínky na starou Chrudim
Další dobová pohlednice z chrudimské pouti, tentokrát z roku 1901. Foto: Vzpomínky na starou Chrudim

1 komentář

  1. Autore, srovnávat pouť bez repráků se srazem Gipsy kings, nevím. To už jsou si bližší hrušky s jablkama..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here