Smutná zpráva pro milovníky pouťových atrakcí: Salvátorská pouť v Chrudimi se nebude konat ani letos!

1
5690
Foto: Roman Zahrádka

Asi jedna z nejočekávanějších zpráv letošního léta je na světě. Bohužel, ani letos se nebude na Resselově náměstí a v okolí konat už podruhé za sebou tradiční staročeská Salvátorská pouť. Důvodem jsou vládní opatření související s mimořádnými protiepidemickými opatřeními, jež nepovolují na takových akcích účast více než tisícovky lidí najednou. Městská rada byla proto nucena konání letošní pouti zrušit.

„Do poslední chvíle jsem bojoval a přál si, aby se pouť v Chrudimi konala. Vnímal jsem, že by to byl směrem k občanům vstřícný signál, že se vracíme do normální společnosti. Proti tomu však stojí vládní nařízení, které omezuje účast na tisícovku lidí, přičemž víme, že za víkend navštíví pouť asi deset tisíc lidí. I kdyby byla účast nižší a někteří lidé by se báli pouti zúčastnit, tak se stále můžeme bavit o účasti zhruba čtyř tisíc lidí za den a tím se dostáváme mimo rámec platných vládních nařízení. Moc mě to mrzí, ale musíme to respektovat,“ říká první místostarosta Patr Lichtenberg (Chrudimáci).

„Rád bych doplnil, že jsme řešili i varianty, abychom mohli pouť realizovat. Jen pro ilustraci – museli bychom oplotit celé Resselovo náměstí a u všech vchodů by se neustále museli počítat lidé, abychom zachovali jejich nejnutnější počet. Je však třeba vzít v úvahu i to, že by se nám u vchodů kupily další davy ldií a my jako město si nemůžeme dovolit porušovat vládní nařízení. Moc nás to všechny mrzí, protože je Salvátorská pouť součástí chrudmské kulturní tradice. Snad bude příští rok lépe a budeme moci pouť uspořádat v plném rozsahu,“ doufá místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

„Čekali jsme opravdu do poslední chvíle, protože pouť provází celá řada smluvních termínů, do kdy je například zapotřebí uzavřít smlouvy s provozovateli atrakcí a dalšími. Všechna města a obce se musí rozhodnout v nějakém předstihu, neboť nelze tyto věci vyřešit během jednoho týdne, aby bylo vše podchyceno. To je i vysvětlení pro to, proč jsme o zrušení pouti rozhodli na konci června, což je nejzažší možný termín pro takové rozhodnutí,“ uzavírá téma Petr Lichtenberg.

Salvátorská pouť v Chrudimi. Ilustrační foto: Roman Zahrádka
Foto: Roman Zahrádka
Foto: Roman Zahrádka
Foto: Roman Zahrádka

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here