Oprava opěrné zdi nad Širokými schody se dál komplikuje. Tentokrát za to může kanalizace, o které nikdo nevěděl

0
709
Tento pohled na opěrnou zeď je už dnes naštěstí minulostí. Foto: Roman Zahrádka

Vedení města bylo nuceno už počtvrté uzavřít dodatek ke smlouvě na opravu opěrné zdi nad Širokými schody a schválit navýšení ceny tohoto díla, které provádí stavební společnost Geogard, o 180 tisíc korun. Informoval o tom místostarosta Aleš Nunvář (Piráti), který je za tuto investici odpovědný.

Už dříve se přišlo na to, že zde projektant nepočítal například s tím, že by za zdí z cihel, jež se nachází nad pískovcovými kvádry, nebyla žádná zděná či betonová výstuha prudkého svahu, do které by bylo možné novou zeď uchytit. Byla tady jen hlína na pozemku soukromého majitele přilehlé stavební parcely. Bylo proto nutné projekt přepracovat a schválit navýšení této investice na 3 400 000 korun. Za tyto peníze přijde letos cihlová zeď vystužit čtyřmi betonovými sloupy a horizontálními průvlaky.

Nyní však přišel další zádrhel. „Když se začal kopat první pilíř, narazilo se na kanalizaci, o které nikdo nevěděl. Kvůli ní bylo nutné pilíř posunout a v tu chvíli se začala horní cihlová zeď sypat. Její část se proto musela zabezpečit a přijde odebrat. Pilíře jsou kvůli tomu stavěny z opačné strany. Jeden už stojí a další se budují. Vícepráce, které s tím souvisí, byly vyčísleny na 180 tisíc korun, a městká rada tuto částku odsouhlasila,“ vysvětluje průtahy na stavbě místostarosta Nunvář.

Jak dodává, budování betonových pilířů obnáší i nutné technologické pauzy, jež mají důvod v povinném zrání betonu, aby měly sloupy požadovanou nosnost. „Aby se pauzy zkrátily, změnili jsme technologii stavby a použili kvalitnější beton, protože zájmem vedení města je, aby stavba byla hotova ještě letos. Kdybychom zůstali u méně kvalitního betonu, byly by pauzy mnohem delší a v podstatě by za stávající situace ohrozily termín ukončení stavby. Věřím, že je současné technické řešení natolik kvalitní, že plánovaný termín stihneme,“ míní Aleš Nunvář.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here