Přeočkování není nutné, tvrdí WHO

0
625
Foto: Pixabay.com

Vědecké důkazy o potřebnosti třetí dávky vakcíny proti koronaviru neexistují, státy by proto neměly nakupovat očkovací látky, ty by se měly dodávat do chudších zemí, uvedla v pondělí Světová zdravotnická organizace (WHO). Tímto způsobem kritizovala záměry bohatších států nakoupit vyšší počet vakcín proti covidu-19, aby měly zásoby na přeočkování.

Úmysl rozšířit očkování proti covidu-19 na třetí dávku oznámily společnosti Pfizer a BioNTech. Chtějí o to požádat lékové regulátory v USA a v Evropské unii. Podle firem by podání třetí dávky mohlo výrazně posílit imunitu proti covidu-19. O přeočkování uvažuje řada západních zemí, Izrael podání třetí dávky očkovací látky od společnosti Pfizer umožní lidem s oslabenou imunitou.

„Zatím neexistují vědecké důkazy o tom, že je nutné přeočkování,“ uvedla hlavní vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová. Zdůraznila, že WHO zakládá svá doporučení a rozhodnutí na výsledcích vědeckých studií, nikoliv pouze na prohlášení výrobců.

WHO vyzvala americké výrobce Pfizer a Moderna, aby zvýšili dodávky svých vakcín do očkovacích programů pro chudší země. Oba výrobci se zatím soustředili hlavně na dodávky do ekonomicky vyspělých států.

Krizový manažer WHO Mike Ryan poukázal na to, že vztahy mezi chudšími a bohatšími státy se mohou zhoršit, pokud se prosperující země rozhodnou využít vakcíny pro přeočkování místo toho, aby je darovaly chudším zemím, kde jsou více potřeba. „Odsuzujeme stovky milionů lidí k tomu, že nemají žádnou ochranu (proti covidu-19),“ uvedl. WHO také poznamenala, že v některých zemích nebyl stále naočkován ani celý zdravotnický personál.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že epidemická situace ve světě se znovu zhoršuje. „Varianta delta se ve světě šíří velmi rychle, což vede k prudkému nárůstu počtu případů nákazy a úmrtí,“ upozornil. Situace je podle něj vážná hlavně v zemích, kde je proočkovanost proti covidu-19 nízká. Tam šíření nakažlivější varianty způsobuje vedle nárůstu počtu nových případů nákazy také vyšší počet hospitalizací a úmrtí.

Autor: Ženeva – jz, Novinky, ČTK
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Virolog: Přeočkování nás nemine, britský postup je unáhlený

Nárůst počtu nakažených se dal očekávat, situace je kvůli mutaci delta křehká, a Česko tudíž není v situaci, kdy by mohlo rušit opatření, jako se k tomu chystá Velká Británie. Právu to řekl virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer.

Počty nakažených od konce června začaly opět stoupat. Jsme na prahu další vlny? Nečekalo se, že přijde až na podzim?

Myslím, že jsme svědky něčeho, co se dalo čekat, protože uvolnění protiepidemických opatření bylo poměrně značné, a tím pádem se dalo očekávat, že do měsíce, do třech týdnů se takovýto nástup pozitivně testovaných začne projevovat.

Navíc s uvolněním se velmi výrazně zvýšil pohyb obyvatel také v souvislosti s letní turistickou sezonou. Je to něco, co jsme mohli velmi dobře předpokládat. Zároveň víme, že víceméně úspěšně probíhá plošné očkování.

Stále je ale spousta lidí, zejména mezi mladými, kteří se odmítají očkovat, a to je samo o sobě velká komplikace. Máme také značnou část lidí v pokročilém věku nenaočkovaných, to jsou rizikové skupiny obyvatel vnímavé k nákaze koronavirem.

Nákaza se šíří hlavně mezi mladými lidmi bez očkování, popřípadě jen s jednou dávkou. Nehrozí, že by u neproočkované skupiny došlo znovu k zahlcení nemocnic?

Pevně doufám, že se podaří pandemický vývoj udržet na uzdě, bude se dařit testování, ale i sekvenování nových variant a zabrání se tak komunitnímu šíření.

Pevně doufám, že se to podaří. Předpokladem toho je, že budeme důsledně trasovat a vědět, kdo je zdrojem nákazy. Určitá opatření i v rámci turistického ruchu jsou učiněna, viz příjezdové formuláře při návratu z ciziny, takže uvidíme.

Ale jsem optimista, když vezmeme v úvahu značnou proočkovanost populace. A i když máme, řekněme, pětinu seniorů a značný počet mladých nenaočkovaných, což je bezesporu nebezpečný stav, tak o tom víme a epidemiologická a hygienická služba musí udělat vše pro to, aby zabránila komunitnímu šíření.

A když se to nepodaří? Delta mutace je 40x až 60krát nakažlivější než ty předchozí. Hrozí, že by se mohly nemocnice dostat znovu pod tlak?

Upřímně řečeno, hrozí, protože situace je křehká. Pokud se nám nepodaří důsledně trasovat, a to se nám v minulosti nedařilo a vymstilo, tak se do problému s těžkými průběhy ještě můžeme dostat.

Jak vnímáte snahu přiblížit lidem očkování a otevřít vakcinační místa třeba na nádraží nebo v obchodním centru? Nejsou na to Češi příliš konzervativní?

Situace u nás je skutečně v určitých ohledech jiná než v jiných evropských zemích. Tam si podobná opatření s takto lokalizovanými očkovacími centry dovedu představit. U nás je to něco nového, uvidíme, do jaké míry bude neočkovaná veřejnost na to schopna reagovat.

Domnívám se, že s rostoucím počtem onemocnění v příštích dnech a týdnech se navodí situace, která nakonec může způsobit, že si odpůrci očkování uvědomí, jak důležité je nechat se očkovat a získat ochranu před touto nevyzpytatelnou nákazou pro sebe a ochránit tak své blízké. Je to výraz nezodpovědnosti, když si nejsou schopni uvědomit, že do nebezpečí staví i své blízké ze starších věkových kategorií.

Zbavíme se někdy koronaviru, nebo se musíme naučit s ním žít?

Odborníci se dnes shodují – a já se připojuji – na názoru, že koronaviru a jeho nově vzniklých mutací se nezbavíme, zůstanou i v případě vytlačení koronaviru na „okraj“ lidské společnosti.

Stále budou skupiny lidí, které nebudou chráněny nebo dostatečně chráněny imunitou po prodělaném onemocnění či po očkování, a tak musíme počítat s tím, že nové varianty mutujícího koronaviru se budou moci uplatnit mezi těmito lidmi vnímavými k nákaze.

Pravděpodobnost a četnost takových přenosů bude výrazně snížená. S tímto novým patogenem budeme muset v budoucnu zacházet a chovat se k němu jako k viru epidemické chřipky. Měli bychom počítat s tím, že v cirkulaci mezi lidmi mohou být nové varianty, tyto procesy antigenních změn koronaviru bude třeba sledovat v laboratořích k tomu určených a bude nutné počítat také s prognózou šíření nových variant a tomu přizpůsobit regionální nebo sezonní typy vakcíny proti koronaviru.

Takže tu nákaza bude stále, jen jí časem nebude věnována taková pozornost.

Podobně jako koronavirus SARS-CoV-2 jsou tu další čtyři lidské koronaviry. Ty vyvolávají onemocnění, které hromadně nazýváme akutní respirační onemocnění, a ve většině případů ani nepátráme po tom, jestli je způsobeno koronavirem, adenovirem, rhinovirem nebo pneumovirem.

Naučili jsme se s nimi žít v jakési ustálené rovnováze, zatímco tento virus je pro lidstvo nový a cestu k adaptaci takové rovnováhy teprve hledáme. To je běh na hodně dlouhou trať. Kolektivní imunitou vytlačíme tento koronavirus, obrazně řečeno, na okraj lidské společnosti tak, že se nebude šířit komunitním způsobem a bude vyvolávat jenom, řekněme, regionální epidemická vzplanutí, a taková už lze svým rozsahem docela dobře držet pod kontrolou právě protiepidemickými opatřeními.

K tomu máme velmi dobrou perspektivu. A to jednak vytlačením patogenu pomocí kolektivní imunity, ale také účinnými a dobře dostupnými antivirotiky. S jejich pomocí bude možné každý nový případ onemocnění covid-19 rychle vyléčit.

Některé země, třeba Británie, se rozhodly maximálně rozvolnit a nechat s ohledem na proočkovanost obyvatel epidemii volný průběh. Jinde odmítají dál zveřejňovat statistiky. Co na to říkáte?

Myslím si, že to není dobře. Je to příliš unáhlený způsob řešení situace, je na to příliš brzo. My se teď potřebujeme vypořádat s dominující delta variantou. Výskyt dalších velmi nakažlivých variant už s budováním kolektivní imunity nebude s velkou pravděpodobností nijak zvlášť ohrožující.

Potřebujeme se spíše soustředit na přeočkování, které bude z mého pohledu nezbytné. Už zejména proto, že trvání té specifické adaptivní imunity je relativně krátké. Přeočkování nás tedy nemine, abychom si udržovali či posilovali nezbytnou míru imunitní obrany před šířením ať už té dominující varianty delta, nebo případně některé další, která ještě v blízké budoucnosti přijde. Ale také abychom trvale snižovali šanci mutujícího viru na uplatnění případné nové antigenní varianty.

Česko by se tedy do britského experimentu nemělo pouštět?

Určitě bych velmi varoval před britským přístupem. Jsme ve fázi, kdy jakési okázalé ignorování toho, že koronavirus je s námi a cirkuluje mezi lidmi, je velmi předčasné.

Kde je ta hranice, kdy brát covid jako běžnou chřipku? Až dosáhneme kolektivní imunity, tedy té 80 až 90procentní proočkovanosti?

Potřebovali bychom spíš devadesát procent proočkovanosti a toho v Evropě můžeme dosáhnout. Potom ale budou rozsáhlá území na některých dalších kontinentech, kde se očkovací kampaň potáhne ještě dlouho, a právě tato území budou ideálním prostředím pro vznik nových variant.

Mezikontinentální pohyb lidí bude taky významným rizikem jejich možného zavlečení. S tímto problémem se budeme potýkat ještě nějakou dobu. Abychom k šíření nákazy covidu-19 mohli přistupovat jako ke chřipce a nabízet regulérně každý rok přeočkování, tak to je podle mě otázka ještě několika příštích let.

Autor: Kristýna Šopfová, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Rakousko dál rozvolňuje, Česko ne. Netroufám si už do toho mluvit, říká Babiš

Ačkoli se epidemiologická situace v sousedním Rakousku blíží české, jižní sousedé od 22. července sundají roušky v obchodech a dále rozvolní. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Novinky uvedl, že si po zkušenostech z minulého roku netroufá do uvolňování opatření mluvit. Hlavní slovo mají podle něj odborníci v čele s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. Ta je však aktuálně proti dalšímu uvolňování opatření.

„My jdeme naší cestou a musí to říct paní (Pavla) Svrčinová a pan ministr zdravotnictví (Adam Vojtěch za ANO). Po zkušenostech z minulého srpna, kdy to bylo všechno dezinterpretováno, si do toho netroufám mluvit,“ řekl Babiš s tím, že další rozvolňovací plány jsou výhradně na epidemiolozích.

Na druhou stranu však Babiš v posledních dnech mluví o možnostech, jak lidi k očkování motivovat. „Pokud stále platí, že v barech není povolena hudba, řekl bych fajn a pustil bych hudbu, ale jenom pro ty, kteří jsou dvakrát očkování. Ale to jsou jenom nějaké moje nápady,“ uvedl například.

Svrčinová: Nechceme riskovat zhoršení

Novinky se proto obrátily také na hlavní hygieničku Svrčinovou, která působí při ministerstvu zdravotnictví, zda si dovede představit alespoň zrušení povinnosti nosit roušky v obchodech.

Svrčinová odpověděla, že o tom kvůli aktuální epidemiologické situaci nyní neuvažuje. „Jedná se o místa, kde dochází k vysoké koncentraci osob, a vzniká tak prostor pro šíření nákazy. Vzhledem k šíření mutace delta chceme zůstat i nadále obezřetní a nechceme riskovat možné zhoršení,“ odpověděla Novinkám.

Vojtěch: Nejprve zvýšit proočkovanost

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) již dříve podotkl, že bychom měli s širším rozvolňováním opatření vyčkat do chvíle, kdy bude míra proočkovanosti srovnatelná s dalšími západními státy.

Odkazoval přitom na rozhodnutí britské vlády, která oznámila ukončení všech protiepidemických opatření. „Velká Británie je v jiné situace než Česká republika. A za mě ten přístup není prozřetelný. I když se podíváte na vyjádření britských vědců, jsou k rozhodnutí pana premiéra (Borise) Johnsona poměrně negativně naladěni,“ řekl Vojtěch Novinkám.

Nicméně epidemiologické situace v sousedním Rakousku se přibližuje vývoji v ČR. Pokud jde o počet naočkovaných, obdrželo v ČR obě dávky více než 35 procent obyvatel, což je zhruba o 6 procent méně než v Rakousku.

Zároveň v uplynulých sedmi dnech v Česku připadá na 100 tisíc obyvatel zhruba 13 nakažených, což je oproti neděli mírný nárůst. V Rakousku hodnota v uplynulém týdnu rovněž slabě vzrostla, a to na 8,9.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) nicméně stále trvá na tom, že se k 22. červenci zruší povinnost nosit roušky v obchodech. Dále bude v tento den v oblasti gastronomie zrušena povinnost registrací. A také vstup na diskotéku bude nově bez nutnosti prokázat se provedeným očkováním, negativním testem nebo proděláním covidu-19, na místě nebudou ani kapacitní omezení.

Autor: Dominika Jeřábková, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Koronavirus je jako chřipka, rozhodl Singapur. Opouští přísná opatření

Singapur v boji s koronavirem otočil o 180 stupňů. Městský stát opouští přísná opatření a ke koronaviru chce přistupovat jako ke chřipce, napsal server týdeníku Focus s odvoláním na prohlášení tamějších ministrů zdravotnictví Ong Je Kunga, obchodu Gan Kim Jonga a financí Lawrence Wonga.

V městském státě dosud platila extrémně přísná protikoronavirová opatření. Navzdory vysokým teplotám a vlhkosti lidé nosili respirátory, každé setkání na veřejnosti muselo být dokumentováno mobilním telefonem, důkladně se trasovalo, platily přísné uzávěry, karantény a intenzivně se testovalo. To by se mělo stát už minulostí.

Tři ministři ve společném prohlášení oznámili, že se ke koronaviru bude přistupovat jako k epidemii chřipky. „Špatná zpráva je, že covid-19 nikdy nezmizí. Dobrá zpráva je, že je možné žít opět normální život,“ napsal singapurský ministr obchodu Gan Kim Jong. Ministři se chtějí ke koronaviru chovat stejně jako k chřipce. Tou se také nakazí velké množství lidí, nemusejí ale do nemocnic. Většina z nich se uzdraví.

„Určitá část lidí, především starší a chronicky nemocní, je ohrožená a nákaza pro ně může být smrtelná,“ píšou ministři. Riziko by se ale podle nich mělo snižovat s tím, jak bude populace naočkovaná. Podle singapurských ministrů je právě očkování pro boj s pandemií zásadní. „Vakcíny jsou vysoce efektivní a snižují riziko infekce i přenosu,“ tvrdí ministři.

Minimálně jednu dávku má v současné chvíli 60 procent obyvatel městského státu. Do začátku srpna chce mít Singapur dvě třetiny obyvatel plně naočkované.

Plán Singapuru počítá i nadále s testováním, především v případě hromadných akcí a také při hraničních kontrolách. V běžném životě by měli lidé dodržovat hygienu.

Autor: Jitka Zadražilová, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here