Starosta města František Pilný: Jak to bylo s poškozením vodovodního potrubí v Široké ulici a co bude dál

0
822
Foto: fb

V pátek 16. července v 17.37 hodin mi volala městská policie s tím, že je porucha na vodovodu v Široké ulici u Muzea a že bude nutné uzavřít silnici. Během pár minut jsem byl na místě a pohled nebyl vůbec příjemný – z ulice i chodníku vyvěrala na několika místech voda. Ještě cestou na místo jsem volal technickému řediteli Vodárenské společnosti (VS) Chrudim panu Ing. Václavu Kloboučníkovi, zda by se nemohl dostavit na místo, což se také stalo.

Na místě jsem zjistil, že firma, která dělá zkoušky na mostě přes náhon v Široké ulici vedle Muzea, provrtala při vrtání poslední sondy trubku o průměru 22,5 centimetru s pitnou vodou. Následkem toho začal klesat tlak v síti, takže ulice kolem Resslova a Tyršova náměstí začínaly být bez vody.

Bylo nutné obratem zajistit opravu. Pan ředitel začal shánět lidi, které různě stahoval z domovů a dovolených, a dále zajistil vytýčení dalších sítí – situace v místě vůbec nebyla jednoduchá, vede tudy plyn, vysoké napětí, optická sít, telefonní síť a napájení veřejného osvětlení. Původně se totiž počítalo s opravou až během soboty nebo pondělí, což jsem nechtěl. Po vytýčení sítí začali provádět výkopy.

Zhruba kolem 23. hodiny zkomplikovala situaci betonová deska, která byla pod kostkami a nad trubkou. Bylo třeba ji rozbít. Pan ředitel opět bryskně zajistil půjčení správného bagru s kladivem. Ve 2 hodiny ráno byla obnažena správná trubka, kterou narušil vrták a zároveň tím praskla v délce asi šesti metrů. Před 5. hodinou ranní byla trubka vyměněna a voda začala téci. Kolem 8. hodiny ráno jsem byl ještě ve spojení s dispečinkem VS Chrudim, protože netekla voda v Pobřežní ulici. Technik přijel, odpustil vzduch a rezatou vodu a tím byla vyřešena i tato poslední závada v dodávce vody. Mimochodem, technik byl ten samý, který zde do pěti hodin ráno pracoval. Ptal jsem se ho, zda nemá po noční spát, ale říkal, že ho vzbudili, když jsem volal, že je problém. Tolik asi k dodávce vody.

Silnice je na tom v tuto chvíli hůře. Jak se velký tlak vody tlačil na povrch, došlo k vymletí podkladních vrstev pod dlažbou, silnice se různě propadla a zvlnila, ale hlavně není jisté, zda se dále nepropadne a neudělá se tu velká díra. Proto, prosím, nezkoušejte nikdo tudy projet, mohli byste se i s autem propadnout. Chodník podél Muzea byl opraven štěrkem. V tomto duchu bude co nejdříve opraveno dopravní značení, to stávající je provizorní!

V pondělí byl posouzen stav křižovatky a poté se rozhodne, co dál. Křižovatku bude nutné minimálně celou předláždit, pokud nebude nutný zásah i do podkladních vrstev. Viník – firma, co vrtala sondy, se k celé záležitosti staví čelem a uznává svoji vinu, jsem s ní v kontaktu.

Děkuji všem za pochopení.

Ing. František Pilný, MBA, starosta města Chrudim

Foto: fb
Foto: fb
Foto: fb
Foto: fb
Foto: fb
Foto: fb
Foto: fb
Foto: fb
Foto: fb
Foto: fb

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here