Předseda pracovní skupiny pro cyklodopravu Marek Točoň: V Chrudimi vzniknou první cyklopruhy

2
1387
Foto: fb

Rozvoj cyklistické dopravy v Chrudimi dlouhou dobu stagnuje a bohužel vlivem nedostatečné infrastruktury se cyklisté dostávají často do situací, které pro ně nejsou bezpečné, jsou nepohodlné anebo obtížné. Dochází pak ke konfliktním situacím, které mohou zapříčinit ohrožení všech účastníků silniční dopravy.

Pravdou je, že cyklistická infrastruktura v Chrudimi (ostatně jako v řadě dalších měst České republiky) pokulhává a není bezpečná. Chybí zde logická návaznost stezek, o které vypovídají úseky vedoucí od „nikud nikam“.

Další nedostatek můžeme spatřit v absenci vodorovného značení na frekventovaných místech, které upozorní řidiče na možný nebo zvýšený výskyt cyklistů. To se má však brzy změnit vznikem nových cyklopruhů, které město plánuje zrealizovat v Pardubické ulici a na Masarykově náměstí.

Tento krok vnímám jako posun kupředu. Cyklo-doprava se stále rozvíjí a cyklistů na komunikacích přibývá. Jsem rád, že si tento trend uvědomuje i město Chrudim a pomalu začíná pracovat na zlepšení podmínek pro cyklisty.

Naším cílem do budoucna je, aby v Chrudimi vznikla komplexní koncepce rozvoje cyklo-dopravy a v následujících letech došlo k její postupné realizaci. Město by mělo umožnit občanům, aby se pro ně stalo kolo rovnocenným prostředkem dopravní obsluhy, které lze využít pro každodenní užití.

Z různých průzkumů také vyplývá, že jízda na kole a celkově jakýkoliv pohyb podporuje lepší imunitu člověka, zvyšuje zdraví a kondici, snižuje riziko různých srdečních onemocnění, upevňuje a vytváří svaly, může se stát dokonalým prostředkem při hubnutí a zejména napomáhá životnímu prostředí.

Domnívám se, že je důležité nezaměřovat se pouze na zlepšení podmínek pro automobily, ale řešit silniční problematiku komplexněji. Snažit se cyklo-dopravu zakomponovat do běžného dopravního systému.

Marek Točoň, předseda pracovní skupiny pro cyklodopravu

Předseda pracovní skupiny pro cyklodopravu Marek Točoň. Foto: z archivu autora

2 KOMENTÁŘE

  1. A bude to takový opruz jako jinde ?
    Tj. v protisměru, křižování, cyklopruh na silnici na šířku trabanta ?

  2. jen tak mezi námi: napadlo už někoho, kolik je v Chrudimi místa a kopečků? A že se cyklisté pletou? Zvláště přestárlí?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here