Na koronavirus zabírá v laboratoři osmnáct existujících léků

0
598
Foto: Pixabay.com

Na covid-19 – na buněčné úrovni – funguje až 18 již existujících léků. Zjistili to vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, kteří zkoumali více než 2800 již schválených preparátů. Testování podle listu The Jerusalem Post vedl Išaja Arkin, biochemik z Institutu Alexandra Silbermana, jenž byl mezi prvními vědci, kteří mohli studovat koronavirus způsobující SARS v roce 2004.

Tým se zaměřil na již schválené léky proti jiným nemocem, protože to významně zkracuje schvalovací proceduru u regulátorů. „I když byly schváleny pro jiné indikace, máme například přesné údaje o jejich vedlejších účincích,“ vysvětlil Arkin.

Připomněl přitom rychlost, s jakou americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schvaloval remdesivir pro experimentální použití proti koronaviru. Lék byl původně určen proti infekcím způsobených viry ebola a marburg a na jeho vývoji se ve společnosti Gilead Sciences podílel i vědec Tomáš Cihlář, původem z České republiky.

Podle listu si v testování vědců z Hebrejské univerzity „pozoruhodně dobře vedly darapladib – používaný k léčbě aterosklerózy – a flumatinib, který se využívá k léčbě některých druhů rakoviny krve“. Arkin a jeho tým nyní připravují klinické studie všech 18 léků, které prošly jejich sítem.

Izrael opětovně utahuje šrouby

„Bez nich žádný z léků nemohu doporučit,“ řekl s tím, že si je ale vědom, že „arzenál proti covidu-19“ by měl být co největší. Izrael mezitím kvůli neustávajícími růstu počtu nově nakažených obnovil některá omezení. Jde o „zelené pasy“, které umožňují vstup na akce s účastí nad 100 lidí. Vstup tak bude povolen pouze naočkovaným nebo těm, kdo prodělali covid-19.

Další možností je negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Výsledky rychlých testů se budou uznávat pouze v případě, že budou testy provedeny do 24 hodin před vstupem.

Kontrolu musí zajistit pořadatelé pod pokutou deset tisíc šekelů (66 300 Kč). Na vnitřních akcích jsou také znovu potřeba roušky.

Autor: brw, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here