Posvícení na Veselém Kopci nabídne vše, co k němu patřívalo

0
779
Foto: SLS Vysočina

V sobotu 4. září od 9 do 16 hodin se na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční program s příjemným názvem i obsahem Posvícení. V některých objektech zavoní posvícenské pečivo, které si budou moci zájemci koupit: třeba v usedlosti z Mokré Lhoty se bude péct chleba, ve stavení u Pilných posvícenské buchty, ve mlýně pak perník tlačený do dřevěných forem.

K výročním slavnostem vždy patřila veselá nálada, bude tomu tak i v sobotu. Písničky k poslechu i tanci zazpívají Pouličníci z Tábora. Chybět nebude malý jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející především tradiční dobroty, ale také pomůcky do kuchyně, vyšívané kuchařky, bylinky, formičky a další výrobky. Pro pobavení si návštěvníci budou moci vyzkoušet hru představující stínání kohouta – obyčej provázející v minulosti posvícenskou oslavu.

„Lidé se také dozvědí něco více o tradičním způsobu uchovávání potravin. Interiéry chaloupek totiž představují i tenhle aspekt jídelníčku našich předků,“ doplňuje etnografka Ilona Vojancová. Zbývá dodat, že posvícenské chuťovky nabídne i hospoda Na Vejměnku, která pro sobotní den připravila speciální menu.

Návštěvníky prosí pořádající Muzeum v přírodě Vysočina o dodržování platných protikovidových opatření.

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: SLS Vysočina
Foto: SLS Vysočina
Foto: SLS Vysočina

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here