Kraj chce po Chrudimi nejen zdarma pronájem muzea, ale i spoluúčast na opravách. Radní mu proto dali měsíc na odstranění bednění

0
313
Kraj nechal část Muzea obehnat dřevěným bedněním, aby ochránil kolemjdoucí chodce před padající omítkou. Foto: Kodl Cr

Požadavky a činy Pardubického kraje probouzí v posledním období mezi radními našeho města stále více emocí. Stačí připomenout most v Malecké ulici darovaný Chrudimi za jednu korunu, který jako zázrakem najednou nevyhovuje běžnému dopravnímu provozu a bude ho nutné postavit na náklady města znovu, nebo vleklou kauzu padající omítky z budovy Regionálního muzea, jehož pronájem má Pardubický kraj na padesát let od Chrudimi zdarma pod podmínkou, že zafinancuje nutné opravy tohoto objektu. Nyní však Pardubický kraj po Chrudimi požaduje, aby se s ním o náklady spojené s touto opravou podělila, a to zvedlo některé radní ze židle.

Kraj zároveň požádal o prodloužení lhůty, během které bude moci ponechat kolem Regionálního muzea bednění, aby omítka nepadala Chrudimákům na hlavu. „Všichni toto ošklivé bednění v Chrudimi dobře známe. Je třeba připomenout, že má Pardubický kraj budovu Regionálního muzea bezplatně v zápůjčce na padesát let pod podmínkou, že zajistí údržbu a případné opravy objektu. Před časem došlo na fasádě budovy k havárii omítky a proto zde muselo být nainstalováno již zmíněné bednění, které rada města schválila s lhůtou do 31. září 2021. Protože se však záležitost za celou dobu nikam neposunula, požádal nás kraj prostřednictvím paní ředitelky Regionálního muzea o posunutí termínu do 31. prosince 2022,“ říká první místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci).

Jak dodává, požadavek kraje vyvolal v radě poměrně rozsáhlou diskuzi, v jejímž závěru se radní města shodli na tom, že umožní prodloužení lhůty pouze o jeden měsíc, tedy do 31. října 2021 s tím, že pověří starostu města Františka Pilného (ANO 2011) jednáním s náměstkem hejtmana Romanem Línkem (KDU-ČSL), který je za vyřízení letité kauzy s padající omítkou zodpovědný. „V radě k tomu byla vášnivá diskuze, protože se nikomu z radních nelíbí provizorní lešení u Muzea. Je tam dost dlouho na to, aby se s havárií dalo něco dělat. Kraj mimochodem loni přislíbil, že s ní letos něco udělá, ale skončilo to zatím na mrtvém bodě. Proto, když to dobře půjde, sejdu se v příštím týdnu s panem Línkem. Kraj momentálně tvrdí, že oprava bude stát zhruba 6,5 milionu Kč a po nás chce polovinu z této částky, ačkoliv je ve smlouvě o zápůjčce jasně napsáno, že opravy a rekonstrukce bude během padesáti let provádět na své náklady Pardubický kraj, protože nám neplatí žádný nájem. Chci tedy s panem Línkem tato témata projednat a doufám, že lešení zmizí od Regionálního muzea co nejdříve. Původní odhad, že oprava celé fasády vyjde na 30 milionů, se totiž nepotvrdil. Jestliže nyní kraj tvrdí, že je to naše budova a že se máme na jejích opravách finančně podílet, pak se budu muset ptát, proč kraj souhlasil s podpisem smlouvy o zápůjčce budovy, i s tím, že bude její opravy financovat. Pokud si někdo myslel, že nebude muset za padesát let do objektu investovat ani korunu, nebo že nebude potřebovat žádné opravy, pak nejspíš vycházel z mylných představ, ale uvidíme, co ze setkání s panem Línkem vzejde,“ konstatuje starosta Pilný.

„Z žádosti paní ředitelky Regionálního muzea jsem pochopil, že po jejím jednání s Pardubickým krajem dostala příslib, že finance na opravu budou až v příštím roce. Proto jsem dal protinávrh, který nebyl radou akceptován, aby byl termín prodloužen do konce června příštího roku. Snažím se na věc dívat realisticky, protože vím, že peníze na opravu v roce 2022 budou, a kdy by také odsud mohlo bednění zmizet,“ doplňuje místostarosta Lichtenberg. „Náš krajský zastupitel Lebduška navrhuje, aby Chrudim polovinu z uvedené částky, tedy si tři miliony, ve svém rozpočtu našla a kraji finančně pomohla, ale za podmínky, že smlouva o výpůjče bude změněna na smlouvu o pronájmu budovy. Pokud by se tedy změnil tento smluvní vztah, přišlo by nám rozumné, aby se město podílelo s krajem na nákladech. Ne ale, že si někdo něco půjčí zadarmo na padesát let a chce ještě, aby mu to někdo opravoval. Jestliže však kraj bude trvat na tom, aby se s ním Chrudim podílela na nákladech a nebude jiná cesta, potom ok, ale jen za rozumných podmínek nájemní smlouvy,“ podotýká místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

„Vzhledem k vášnivé diskuzi v radě padl dokonce i návrh vůbec neprodlužovat termín k odstranění lešení, případně materiál stáhnout z jednání. Regionální muzeum původně žádalo o prodloužení do konce příštího roku, přičemž Petr Lichtenberg navrhoval kompromis k 30. 6. 2022. Ostatní se však hlasování zdrželi, nebo byli proti, a rozhodli o prodloužení alespoň o měsíc, abych měl prostor pro jednání s panem Línkem. Předpokládám, že pokud půjde tento materiál znovu do rady, musí mít město od kraje jasné záruky, že věc bude mít řešení a oprava skutečně v příštím roce proběhne,“ uzavírá starosta František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here