Chrudim rozšíří v příštím roce svoz bioodpadu a uvažuje o dalších změnách v odpadovém hospodářství města

2
290
Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

Radní města schválili záměr, že by se měl svoz bioodpadu rozšířit v Chrudimi od jara 2022 na všech 900 rodinných domů ve městě včetně místních částí. Zkušebně by se měl rozjet také v největším chrudimském sídlišti U Stadionu. Náklady na rozšíření tohoto svozu vyjdou městskou pokladnu zhruba na 1 340 000 korun.

Důvodem k tomuto kroku je úspěch pilotního projektu, v němž bylo z vytipovaných rodinných domů prozatím svezeno okolo 190 tun bioodpadu. „Loni jsme nakoupili s pomocí dotace 1500 biopopelnic. Bohužel, nyní se nám zatím nepodařilo podobný dotační titul dohledat. A přestože dotace dál sledujeme, jsme i tak rozhodnuti jít do toho i bez dotací,“ říká místostarosta Aleš Nunvář (Piráti), který je za tuto oblast zodpovědný. Jak dodává, tato služba by se měla rozšířit i do sídlišť, kde však nebude jednoduché kvůli anonymitě obyvatel uhlídat, aby lidé nevhazovali do bioodpadu něco, co tam nepatří. „Například kvůli jednomu sáčku nám to potom už v kompostárně nevezmou,“ vysvětluje Nunvář.

U bytovek bude nutné rozšířit přístřešky na kontejnery

Aby nedocházelo k míchání odpadu, přibudou v ulicích Chrudimě a v přístřešcích bytovek také kontejnery na papír a plasty. Bude však nutné to ještě vyjednat se samosprávami bytových domů a změnit smlouvy s Technickými službami Chrudim. „Bylo by příliš odvážné říct nyní datum, kdy k tomu dojde. Věřím ale, že v příštím roce už nějaké výsledky uvidíme. Větší panelák má třeba čtyři nebo pět kontejnerů na komunální odpad, takže bychom z toho jeden či dva kontejnery odebrali a přidali sem za ně kontejnery na plast nebo papír,“ podotýká Aleš Nunvář.

Starosta města František Pilný (ANO 2011) má za to, že se prioritou do budoucna stane svoz plastů. Proto počítá s tím, že kontejnery dostanou samosprávy domů od města do výpůjčky a stejně tak pozemky k rozšíření přístřešků, kam by se tak vešlo více kontejnerů na odpad. Dojde podle něj také k přemístění některých kontejnerů v ulicích města. Například bude přemístěno jinam „hnízdo popelnic“ v parčíku u Mateřské školy Svatopluka Čecha. „Pokud bychom tato místa eliminovali, mohou tam být naopak kontejnery na olej, šaty nebo léky,“ míní starosta Pilný.

Nápad s prostřídáním vyvážení popelnic neprošel

Do budoucna se podle Nunváře rovněž počítá s pytlovaným svozem papíru a plastů. V této souvislosti se mezi radními rozpoutala polemika, zda postačí vyvážení popelnic s komunálním odpadem pouze jednou za 14 dní, které část koalice navrhovala s odůvodněním, že je třeba občany motivovat k třídění odpadu, takže by se vyvážení běžného odpadu střídalo s vyvážením plastů a podobně. To ale podle starosty Pilného nehrozí kvůli tomu, aby ve městě různě po příkopech, podobně jako před pětadvaceti lety, nevznikaly černé skládky. „Chceme mít město hezky uklizené,“ zavrhuje nápad s vyvážením popelnic starosta Pilný. „Jsem s kolegy ve shodě, že je lepší postupovat postupně, nedělat zas tak razantní kroky, abychom zamezili například, jak starosta říká, černým skládkám,“ přidává se k většině v radě místostarosta Nunvář.

Celá transakce s vyvážením bioodpadu si podle všeho vyžádá zřízení dalšího pracovního místa na radnici. „Obecně jsem nepřítelem zvyšování pracovních míst na úřadě,“ přiznává František Pilný. „Letos nás to ale nejspíš nemine, i když chci mít řadně zdůvodněno, co nám to přinese,“ doplňuje starosta města a dodává: „Radní Josef Káles (Chrudimáci) konstatoval, že kdybychom už měli k dispozici výsledky personálního auditu, tak by nám to napovědělo, nakolik je třeba počet zaměstnanců rozšířit.“ Více v tomto směru napoví zhruba za měsíc interní projednávání městského rozpočtu, v němž bude třeba na zřízení nového pracovního místa nalézt peníze.

2 KOMENTÁŘE

  1. Panelákoví: Kde třídíte odpad? Plasty sulcujeme v tašce, která překáží, bioodpad by asi bylo nutné vanášet každý večer ? A ostatní?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here