V Pardubickém kraji začíná tradiční kampaň zaměřená na duševní zdraví

0
116
Ilustrační foto: Dollarphotoclub.com

V pondělí 20. září začínají Týdny pro duševní zdraví v našem kraji. Nabízejí řadu osvětových i zábavných akcí o duševním zdraví a jeho prevenci, které vyvracejí předsudky spojené s tímto tématem. Do kampaně zapojilo 19 organizací, které připravily program v osmi městech.

„Lidé se tématu duševního zdraví bojí, nepřijímají je. V naší praxi se setkáváme s tím, že mnoho lidí v případě psychických potíží nevyhledá odbornou pomoc kvůli tomu, aby o něm okolí neřeklo, že je ‚blázen‘. Především proto se snažíme o duševním onemocnění otevřeně hovořit a téma detabuizovat,“ vysvětluje Michaela Venclová z organizace Péče o duševní zdraví, která je hlavním pořadatelem kampaně na východě Čech.

V Pardubickém kraji je pro zájemce přichystán program od 20. do 7. října. „Z něj byste si neměli nechat ujít besedu Moje jméno není diagnóza v úterý 21. září v Divadle 29 či autorské čtení Markéty Dohnalové z její nové knihy ŽIVOT velkými písmeny v Krajské knihovně v Pardubicích 23. září,“ doporučuje Venclová. Lidé mohou zavítat i do pardubických organizací poskytujících sociální služby: zmiňme Domov pro seniory U Kostelíčka, Centrum duševního zdraví Pardubice či Vida centrum. V Tyršových sadech bude k vidění výstava Příběhy z CEDRu – Pomáháme už 25 let. Příjemné bude posezení s hudebním doprovodem v kavárně Centra Kosatec v úterý 21. září odpoledne.

Zapojí se i Chrudim, Hlinsko a Skuteč

V Chrudimi je přichystáno třeba vycházkové putování a rozjímání v městském parku ve středu 22. září či kvíz Na pohodu ve stejnojmenné restauraci o týden později. Centrum duševního zdraví v našem městě připravuje na poslední zářijovou středu den otevřených dveří.

V hlinském Betlémě uspořádá v pátek 24. září Fokus Vysočina destigmatizační Festival na vlastní duši. Ve Skutči mohou lidé 30. září navštívit besedu Nejsme v tom sami.

Kompletní program kampaně, která se v říjnu přesune do Královéhradeckého kraje, lze najít na stránkách http://www.pdz.cz/…tml.

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: Pardubický kraj

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here