Chrudimský filmový klub promítne drama o Dreyfusově aféře

0
116

Podzimní část sezóny zahajuje i filmový klub Nevídáno. Ve čtvrtek 23. září večer zahraje francouzsko-italské drama Žaluji!, které natočil věhlasný Roman Polanski. Zabývá se v něm známou Dreyfusovou aférou, která na konci 19. století podkopala důvěru ve stát a jeho armádu a naplno odhalila antisemitismus ve francouzské společnosti. Ale zároveň šlo o hozenou rukavici intelektuálům ochotným riskovat vlastní svobodu za odhalení pravdy. Snad nejvíc se v případu angažoval spisovatel Émile Zola ‒ hlavně otevřeným dopisem prezidentu republiky.

V roce 1894 je mladý důstojník francouzského generálního štábu Alfred Dreyfus neprávem obviněn z velezrady a odsouzen k doživotí. Film se skvělou výpravou věrohodně zachycuje dobové události, ale výrazně se vztahuje ke dnešku skrze motivy strachu ze společnosti, v níž se nepohodlní jedinci záhadně ztrácejí nebo jsou na objednávku zabíjeni.

Neokázalá, ale výtečná režie zcela podřízená výpovědi, důraz na vizuální působivost, vybroušené dialogy, neomylně vybraní herci. A samozřejmě precizně vystavěný děj, který postupně graduje. Žánrově čistá a myšlenkově znepokojivá podívaná jak ze starých dobrých časů světové kinematografie!

Promítání v Městském kině Chrudim začne ve 20 hodin. Vstupenky stojí 70 korun pro držitele klubové průkazky a 110 korun pro ostatní návštěvníky kina.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Totalfilm.cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here