Chrudim může kvůli výsledku voleb přijít o peníze na sportovní halu nebo na výstavbu třetí etapy obchvatu

0
919
Starosta města František Pilný (ANO 2011) během hlasování v posledních parlamentních volbách. Foto: Kodl Cr

Starosta města František Pilný (ANO 2011) patřil k nejúspěšnějším regionálním politikům v právě skončených parlamentních volbách. Doma v Chrudimi ho kroužkování na kandidátce vystřelilo z devátého místa na první a překvapivě dobře si vedl také u voličů hnutí ANO napříč celým Chrudimskem.

„Hnutí ANO 2011 volby na Chrudimsku vyhrálo a dosáhlo zde nejlepšího výsledku v rámci celého Pardubického kraje. Opakovala se tedy situace z krajských voleb, v nichž bylo naše hnutí v okrese Chrudim také nejlepší. Osobně jsem teď dostal necelých 1800 preferenčních hlasů, přičemž v krajských volbách to bylo asi 1300, takže jsem rád, že i tady se posunuji dopředu. Vnímám preferenční hlasy jako ocenění své práce. Každého hlasu si vážím a děkuji za něj,“ vzkazuje svým voličům starosta Pilný.

Co říkáte celkovému výsledku voleb v České republice?

Osobně jsem takhle dobrý výsledek hnutí ANO ani nečekal, protože covidová doba nebyla jednoduchá. Podepsala by se na každém, kdo by byl momentálně u vlády. Ztráta byla však relativně velmi malá, takže za mě je to naprosto úžasný výsledek.

Při letošních volbách se hodně hrálo také na „národní strunu“ a mezi stranami se často diskutovalo o dalším směřování naší země. Jestli na západ, nebo na východ. Jaký je váš názor na tento problém?

Pokud se bavíme o národu, tak si myslím, že právě hnutí ANO je nositelem vlastenectví a národního cítění. Je to proto, že Evropská unie neustále utahuje šrouby. Nyní je to vidět třeba na osobních vozidlech, kdy lze s velkými obtížemi koupit auto s normálním spalovacím motorem, neboť se preferují elektromobily, pro něž vůbec není připravena infrastruktura, a elektromobil je třikrát tak dražší, než obyčejné auto. Osobně nemám nervy na to, když pojedu do Prahy, abych celou cestu trnul, jestli dojedu, a nemohl si při cestě autem ani zatopit. A díky emisím zdražují i automobily se spalovacími motory. Vezměme si rovněž, co provádí s cenami na trhu energie. To vše se přitom děje vinou zelené politiky Evropské unie.

Můžeme se také vrátit o deset let nazpět k onomu slavnému solárnímu kšeftu, který byl též výmyslem Evropské unie, potažmo Německa. Počítalo se totiž, že bude přes léto běžet v Česku hodně klimatizací a solární energie k tomu bude zapotřebí. Jenže tato předpověď se nevyplnila, protože Češi klimatizace v každém domě a v každé místnosti jako na západě nepotřebují. A když se podíváme na faktury, kolik se za zelenou energii doplácí, tak jde jednoznačně o astronomicky vysoké částky. Stejně tak je třeba si uvědomit, že jsme relativně hodně průmyslová země, která má všechno na elektrickou energii. Takže asi nelze třídit linku aut podle toho, jestli zrovna jde, nebo nejde elektřina, nebo jestli svítí, či nesvítí sluníčko. Vodní elektrárny k masové výrobě elektřiny u nás bohužel nepřichází do úvahy, větrné zase nemají potřebnou účinnost a solární se chovají podle sluníčka, což energetická politika EU nebere vůbec v potaz, proto ji považuji za špatnou. Mám pocit, že nás koalice SPOLU a PirSTAN chtějí k Evropské unii více přiklonit, mají v úmyslu více poslouchat nařízení úředníků Evropské komise a prohloubit naši závislost na EU. Myslím si, že se to velmi negativně promítne do životní úrovně všech našich obyvatel.

Jak se podle vás, pane starosto, promítne výsledek voleb do situace v Chrudimi, ať už vezmeme v úvahu plánované dotace nebo investiční akce?

To teprve uvidíme. Je asi veřejným tajemstvím, že jsem byl schopen vyjednat velmi dobré podmínky u stávající vlády, pokud jde o dotace. Troufám si tvrdit, že je to v Chrudimi vidět na každém kroku. Nyní před námi stojí velká dotace na sportovní halu, tak uvidíme, jak za nových podmínek a nového vedení země uspějeme. Mám také obavu, jak to bude dál s třetí etapou obchvatu, kde to ŘSD velmi dobře nastartovalo. Je ale možné, že bude chtít nová vláda škrtat ve financích na dopravní infrastrukturu. Když si totiž vzpomeneme na předchozí vlády ODS a KDU-ČSL, tak to vždy dělaly tak, že ministerstvu dopravy sebraly peníze, a pak se nestavělo. Pokud ale chceme být rozvinutou zemí, tak jsem přesvědčen, že musíme mít dopravní infrastrukturu opravdu na špičkové úrovni. A nejde jen o silnice, ale také o internet, přenosovu soustavu na přenos energií, železnici a další. To vše patří k vyspělému státu a jen tak lze něco v této zemi dělat. Nikdo asi nebude chtít investovat v zemi, kam ani pořádně autem nedojede, protože je všechno ucpané, v zemi, kde nepůjde elektřina, protože ji s pomocí soláru nebude možné vyrobit, a podobně.

Jaký dopad mohou mít podle vás parlamentní volby na výsledek komunálních voleb, které jsou takřka za dveřmi?

Troufám si tvrdit, že komunální volby jsou o něčem úplně jiném. Zatím to tak v Chrudimi vždy bylo. Uvidíme, jak to lidi budou vnímat, ale myslím si, že na komunál to nemusí mít vůbec žádný dopad. Je si třeba také uvědomit, že koalice SPOLU, která byla v okrese druhá za hnutím ANO, ale v Chrudimi před ním, tak když vezmeme všechny současné zastupitele města, kteří by spadali pod koalici SPOLU, tak je to dvanáct zastupitelů ze sedmadvaceti ve stávajícím zastupitelstvu. Proti tomu má hnutí ANO ve stávajícím zastupitelstvu pouze šest zastupitelů, takže i z tohoto pohledu považuji nynější volební výsledek hnutí ANO 2011 za úžasný.

Děkuji za rozhovor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here