Piráti se na fóru dohadují o vstupu do vlády. Sebevražda, nepotřebují nás, zaznívá

0
126
Foto: Česká pirátská strana

Ač se Piráti řadili mezi horké favority voleb, nakonec mají pouze čtyři mandáty, a výrazně tak oslabili. V návaznosti na debakl se nyní rozjela na stranickém fóru debata, zda má ve svízelné situaci vstup do vlády vůbec smysl. Členové ale vyčkávají, co jim nabídne koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), rozhodnutí padne při hlasování členské základny.

„Všichni mají mandátů jak máku, jen my máme úplné hovno. Za téhle situace, se čtyřmi poslanci, jejichž hlasy ve Sněmovně vlastně nikdo nepotřebuje, by byla účast ve vládě sebevraždou,“ rozjel diskuzi na pirátském fóru zastupitel na Praze 9 Petr Daubner.

Novinkám řekl, že skepsi u něj vyvolává povolební matematika. „Vládní většina Piráty vlastně nepotřebuje. Ze 108 hlasů (možných vládních poslanců), když odečtu čtyři Piráty, tak mají pořád většinu,“ povzdychl si.

Záležet podle něj bude na budoucím návrhu programového prohlášení vlády.

Politickou odpovědnost za výsledek má však podle Daubnera vyvodit na lednovém sjezdu předsednictvo strany v čele s Ivanem Bartošem, které koalice tlačilo.

A k Daubnerovi se přidali i další. Proti vládnímu angažmá se otevřeně postavil například také Jiří Kadeřávek. „Jediná cesta, jak přežít, je nechat STAN jít a vytvořit si prostor pro dlouhodobou a konstruktivní kritiku kroků vlády z liberálních pozic,“ napsal na fóru.

„Rozhodnou resorty, které nabídnou”

Dosluhující poslanci, které Novinky oslovily, jsou od počátku zdrženlivější. Za rozhodující označují podmínky, za nichž by Piráti do vlády vstupovali. „Záleží na síle a počtu resortů,“ uvedl Ondřej Profant.

Dosavadní místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal navíc připomněl, že pokud by Piráti do vlády nevstoupili, porušili by předvolební slib. „Dali jsme koaličním voličům závazek, že půjdeme společně do vlády, anebo společně do opozice. Máme nějaký program, který chceme prosazovat,“ řekl Novinkám.

Bartoš: Je to na členské základně

Sám Bartoš novinářům potvrdil, že platí, že výsledek povolebního vyjednávání předloží ke schválení členské základně, která bude muset případný vstup do vlády potvrdit.

„Jdeme jednat o vládě, jak předpokládá povolební strategie,“ uvedl šéf Pirátů.

Voliči poslali do Sněmovny čtyři pirátské uchazeče o místo v dolní komoře, když na kandidátkách PirSTAN výrazně dávali přednostní hlasy adeptům STAN. Piráti tak budou mít v dolní komoře o 18 poslanců méně než v končícím volebním období. Naopak počet poslanců STAN vzroste ze šesti na 33.

S koalicí Spolu budou mít Piráti se STAN ve 200členné dolní komoře 108 hlasů. Již pár hodin po volbách deklarovali ve společném memorandu, že mají v pětici vůli kabinet sestavit společně.

Autor: Dominika Jeřábková, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Cítíme smutek a hněv. Bartoš přiznal chyby

Vedení Pirátů přijímá zodpovědnost za ztrátu mandátů ve Sněmovně. Členské základně to na internetovém stranickém fóru sdělil předseda Ivan Bartoš. O dalším postupu a podobě strany podle něj bude v lednu rozhodovat celostátní fórum.

Někteří členové poté, co Piráti po volbách získali pouze čtyři poslanecké mandáty, vyzvali Bartoše k rezignaci, drtivá většina hlasujících v anketě je ale proti. Pro byla například senátorka za Piráty Adéla Šípová.

Celkový výsledek je pod společnými cíli koalice, připustil Bartoš ve vzkazu členům. „Bohužel pouhé čtyři mandáty pro Piráty, což je pro nás všechny ohromná rána. Toto nikdo z nás nečekal. Vedení strany za tuto ztrátu přijímá plnou odpovědnost a všechny nás to hluboce mrzí. Ale rozhodně se jako strana nevzdáváme!“ napsal.

„Samozřejmě teď cítíme smutek a hněv ze ztráty 18 mandátů, tedy řady skvělých lidí, které jsme ztratili. Lidí a jejich asistentů, kteří dodávali kvalitní a poctivou opoziční práci čtyři roky i v těch nejtěžších chvílích a díky nimž jsme rostli ve volbách do komunálu, Evropského parlamentu i krajských,“ dodal.

Ztrátu přisuzuje i tomu, že premiér Andrej Babiš (ANO) i SPD podle něj dali maximum energie do poškození pirátů.

„Kromě dezinformací, se kterými jsme si úplně nezvládli poradit a které se promítly do vykroužkování, byly dalším faktorem kroužkovací kampaně (které mimo jiné přicházely často zvenčí) a chyby ve strategii a kreativním vedení kampaně. Také nepomohlo roztříštění odpovědnosti do struktury mnoha různých orgánů,“ napsal Bartoš.

Kroužkoval každý pátý

Je podle něj potřeba udělat změny ve fungování pirátů, lépe stanovovat priority a řešit věci, které strana podcenila.

„Na lednovém celostátním fóru pak budeme rozhodovat o dalším postupu a podobě strany. Držme se prosím hlavně našich společných hodnot a buďme tu pro sebe navzájem,“ uzavřel Bartoš.

V pondělí uvedl, že většina jejich voličů byla se společnou kandidátkou se STAN spokojena. Těch, kteří kroužkovali kandidáty STAN na úkor Pirátů, bylo výrazně méně. Stačilo to však na to, aby STAN nyní měli 33 poslanců a Piráti jen čtyři.

Koalice skončila se ziskem 15,62 procenta třetí za vítězným seskupením Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a druhým hnutím ANO.

„Dostali jsme celkem 840 tisíc hlasů. Ukázalo se, že asi pětina voličů kroužkovala. Z toho vznikl ten nepoměr pirátských poslanců a STAN. To znamená, že naprostá většina voličů byla spokojená jak s tou koaliční spoluprací, tak s tím programem,“ řekl Bartoš.

Autor: Jiří Mach, ČTK, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here