Chrudim hledá společnou řeč s Pardubickým krajem. Rýsuje se možná dohoda o financování opravy Muzea

0
159
Foto: Kodl Cr

V poslední době to mezi Chrudimí a Pardubickým krajem dvakrát pořádně zajiskřilo. Poprvé kvůli omezování zdravotní péče v Chrudimské nemocnici a podruhé kvůli požadavku kraje, aby mu město dál poskytovalo zdarma prostory na provoz Regionálního muzea, ale také aby zaplatilo polovinu všech nákladů na odstranění havárie omítky na této historické budově, přestože smlouva o zápůjčce Muzea na padesát let jasně stanovuje tuto povinnost Pardubickému kraji. Odhaduje se přitom, že oprava spolkne zhruba 6,5 milionu Kč. Chrudim by tedy musela přispět částkou 3 250 000 korun. Starosta města František Pilný (ANO 2011) proto vyvolal jednání s náměstkem hejtmana Romana Línkem (KDU-ČSL), aby se spolu pokusili nalézt nějaký kompromis.

Budova patřící mezi top objekty v Chrudimi i v kraji

„Chrudimské Muzeum je cenná historická budova a patří mezi top objekty v našem městě i v Pardubickém kraji. Chrudim je na něj pyšná. Rozhodně proto nehodlám přihlížet tomu, že se nám křídlo, v němž sídlí Regionální muzem, rozpadá a že je kolem něj obehnáno už několik let ohyzdné lešení. Situaci proto musíme řešit,“ naráží starosta Pilný na žádost Pardubického kraje, který vedle finanční spoluúčasti na opravě po městu požadoval také souhlas s prodloužením lhůty, po kterou bude možné bednění kolem Muzea ponechat, a to do 31. prosince 2022. To však vedení chrudimské radnice rezolutně odmítlo a dalo kraji čas jen do konce letošního října, což vyvolalo ostrou reakci hejtmana Martina Netolického (v koalici 3PK za ČSSD). Ten mimo jiné pohrozil, že kraj nemusí nutně Regionální muzeum provozovat v Chrudimi, když vlastní zrekonstruovaný objekt v Rychmburku u Skutče. Olej do ohně přilil ještě tím, když prohlásil, že návrh na finanční spoluúčast Chrudimi je férový.

Pardubický kraj je v situaci, že musí začít šetřit

Starosta Pilný je však znám svou trpělivostí, a dotazy typu, zda nejde o projev nepřátelství krajské koalice vůči hnutí ANO 2011, odpálkoval slovy: „Myslím si, že by se Pardubický kraj choval stejně, ať už by v Chrudimi vládnul kdokoliv. Musí totiž šetřit.“ Jak dodává, sešel se v těchto dnech s Romanem Línkem. „Byla to velmi příjemná schůzka, během které jsme si vysvětlili vzájemná stanoviska. Rozhodně jsme se nepohádali. Naopak. Shodli jsme se na tom, že se do čtrnácti dnů zkusíme zamyslet nad možnou dohodou a že zatím nebudeme naše návrhy nikde na veřejnosti, ani do médií ventilovat. Jediné, co mohu prozradit, je, že situace má řešení,“ pokračuje František Pilný. Podle našich informací dojde podle všeho nakonec k nějaké formě spoluúčasti Chrudimi na opravě Muzea, jen se bude licitovat o výši finanční pomoci kraji z městské pokladny.

Hrubé manažerské selhání, říká o nemocnici starosta

Kde však starosta Pilný nehodlá ustoupit, je situace v Chrudimské nemocnici, která už druhý měsíc po sobě plně nepokrývá v akutních případech příjem pacientů v interní ambulanci. Ti tak musí v některých případech buď do Pardubic nebo Litomyšle. „Považuji to za hrubě nezvládnuté manažerské selhání, dokonce za školáckou chybu. Nechci teď hodnotit, zda za ně může vedení představenstva Nemocnic Pardubického kraje nebo vedení Pardubického kraje. Vnímám ale napříč politickým spektrem v Chrudimi, že nám nezbude nic jiného, než se zasadit o to, aby nemocnice fungovala tak, jak má. A pokud někomu na kraji vadí, že se na situaci v nemocnici neustále dotazuji, tak mám pro všechny, kteří se kvůli tomu čertí, jednoduchou poučku: Když to bude fungovat, tak o mě neuslyšíte. Jestliže to ale nefunguje, pak se nedivte, že se pořád ptám.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here