Radní města navrhují pomoci Pardubickému kraji několikamilionovou dotací na opravu fasády Regionálního muzea

0
185
Foto: Kodl Cr

Na návštěvu Chrudimi přijíždí ve čtvrtek 21. října hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (v koalici 3PK za ČSSD). Jedním z témat, které bude probírat, bude také oprava havarijního stavu fasády na budově Regionálního muzea, které kraj v těchto pronajatých prostorách provozuje.

Ještě před příjezdem Netolického dospěl starosta města František Pilný (ANO 2011) ke shodě s náměstkem hejtmana Romanem Línkem (v Koalici pro Pardubický kraj za KDU-ČSL), že Chrudim na opravu fasády kraji přispěje blíže neurčenou částkou. Kraj je totiž v situaci, kdy musí začít s ohledem na vývoj cen energií výrazně šetřit a nechtělo se mu investovat do budovy, kterou nevlastní, 6,5 milionu korun. Proto navrhl Chrudimi, aby se o náklady spolu s krajem rozdělila, což vyvolalo odmítavou reakci radních. Zejména proto, že má kraj za povinnost opravovat sídlo Regionálního muzea ze svých peněz, když si jej zdarma na padesát let pronajal. Většina v radě proto uvažovala o změně podmínek nájemní smlouvy s krajem, ale ta se nakonec podle všeho konat nebude.

Bezplatný převod budovy nepřipadá v úvahu, říká starosta

„Žádná změna ve smlouvě zatím nebude. Hodně jsem si o problematice pronájmu části Muzea zjistil, například jak se z Okresního muzea stalo Regionální muzeum, co tehdy vedlo k této přeměně a proč u nás jako třeba v Chocni nebo Hlinsku nezůstalo Městské muzeum. Stejně tak jsem prověřoval celou historii smluvního vztahu mezi městem a krajem. Objevil jsem přitom řadu zajímavostí – třeba to, že budova Muzea je jediná v Pardubickém kraji, která byla už sama o sobě stavěna jako muzeum. Ve všech ostatních budovách v kraji došlo k jejich pozdější adaptaci z něčeho na muzeum. Chci proto s panem hejtmanem otevřít debatu, která je za mě jasná, že veškerou údržbu a opravy má provádět Pardubický kraj, i když šetří, kde se dá. Rozumím tomu, zejména kvůli cenám energií. Kraji se však nechce investovat do cizí budovy, proto přišel s dalším návrhem, abychom ji bezplatně převedli do do jeho vlastnictví, což se nám nechce. Proto je stále otevřené, jak to celé bude a jsem proto zvědavý, s čím pan hejtman přijede,“ říká starosta Pilný.

Co je však nejdůležitější, rada města navrhne zastupitelstvu poskytnout Pardubickému kraji dotaci na opravu Regionálního muzea ve výši 3,2 milionu korun. „Městská rada souhlasila i s prodloužením lhůty pro ponechání hnusného lešení kolem Muzea do 30. června 2022. Asi každý ví, že tam stojí už poměrně dlouho a nikomu z nás ve vedení města se to nelíbí. Věřím tedy, že uvedený termín bude tečkou za celou akcí. To znamená, že bude v tomto termínu dokončena oprava fasády Regionálního muzea. Šlo nám totiž o to, že se bude hned následně konat Loutkářská Chrudim a budova by se mohla návštěvníkům města ukázat v plné kráse,“ uzavírá František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here