Zanikne R klub v Chrudimi? Jeho spolumajitelé chtějí začít provozovat od ledna Žlutého psa v Pardubicích

1
2680
Bilboardy R klubu začnou zvát svoje fanoušky kvůli nepřejícnosti některých spoluobčanů nejspíš jen do Pardubic. Foto: R klub Chrudim

R klub v sídlišti Na Rozhledně byl vybudován před desítkami let právě za účelem pořádání kulturních akcí. Navíc záměrně na velmi příhodném místě, takže spokojeni mohli být jak samotní návštěvníci, tak i občané města, kterým přítomnost klubu v Průmyslové ulici nijak nevadila. Po roce 1989 přišla však privatizace tohoto majetku, takže se objekt dostal do soukromých rukou a zdálo se, že je jeho osud navždy zpečetěn. Světlo naděje začalo však svítat s příchodem nových nájemníků, kteří v posledních letech klub nejenže oživili, ale svým úsilím a nadšením ho dostali mezi republikovou špičku. Do R klubu mířily každý týden stovky spokojených Chrudimáků i hostů odjinud.

Autoři petice se nepřestávají odvolávat a prohlubují ztrátu

Jenže přišel definitivní konec. Přítrž všemu neudělal však covid, ale záměr developera klub zbourat a vybudovat namísto něj nové obchodně-administrativní centrum. Tím se historie klubu uzavřela a bylo nutné pro R klub hledat nové zázemí. To se nakonec našlo v Husově ulici vedle hotelu Central po prodejně Minibazar, v podstatě tedy v místě, kde dříve hrála ve „Vagónu“ živá hudba přímo za hotelem a zhruba padesát metrů odsud za řekou funguje už od První republiky Divadlo Karla Pippicha se spoustou kulturních akcí hned naproti spořitelním domům. Naši předkové totiž věděli, že kultura patří do centra města a nikdo nikdy proti tomu neprotestoval (vyjma novodobé historie v případě letního kina). Proti záměru R klubu v Husově ulici vznikla však téměř okamžitě petice. Dokonce ještě o několik měsíců dříve, než mohly být dokončeny stavební úpravy a odhlučnění objektu. Její autoři se navíc snažili ihned vtáhnout do vyvolaného sporu i vedení radnice, které ale muselo zůstat k podnikatelskému záměru nestranné a mohlo pouze dohlížet na dodržování stanovených předpisů během stavebního řízení. Vyjádřilo však podnikatelům sympatie, protože investovat v této nejisté době do kulturního zařízení se odváží jen málokdo. Nikoli však autoři petice, kteří nepřestávají podávat nejrůznější odvolání do stavebního řízení, čímž oddalují otevření klubu a prohlubují jeho ztrátu, kterou bude muset někdo zaplatit.

Nejvíce na frak dostala v Chrudimi nezávislá kulturní scéna

To se ale podle všeho brzy změní, protože věc má nečekané rozuzlení. Bohužel na úkor kultury v Chrudimi. „Máme do nového R klubu nainvestovány statisíce korun a je jasné, že budeme potřebovat tyto peníze nazpět. Proto jsme se dohodli na převzetí Žlutého psa v Pardubicích, kterého přebíráme 1. ledna 2022, a od 15. ledna, pokud to situace dovolí, bychom ho rádi začali provozovat,“ říká jeden ze spolumajitelů R klubu Jiří Trubák. A co bude se stávajícím R klubem v Husově ulici? „Nechci to ještě říkat jako hotovou věc, musíme si vše dobře promyslet, je ale klidně možné, že úplně zanikne a fanoušci rockové a nezávislé scény budou muset za kulturou dojíždět z Chrudimi zase jinam. Ostatně do Žlutého psa to nemají daleko a jezdili sem i dříve. Předprodej vstupenek zůstane v takovém případě v Chrudimi zachován,“ uzavírá Jiří Trubák. Nám zbývá ještě dodat, že Žlutý pes funguje v Pardubicích v podstatě už od sametové revoluce a je pro potřeby klubu zkolaudován. Má navíc pověst kultovního klubu, v němž vystupovali takřka všichni umělci, co v naší populární hudbě něco znamenají. Popřejme proto novým provozovatelům hodně štěstí a co nejméně překážek a nečekaných překvapení. Budou to v této těžké době potřebovat.

1 komentář

  1. Odboráři v 90’ eRko privatizovali?? S tím, že v Chrudimi chcíp pes a lidi nemají sílu cokoliv, kvůli komančským udavačům, organizovat se nedá nesouhlasit

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here