Lotosový květ voní v Chrudimi už deset let

1
778
Aleš Nunvář. Foto: Miloš Pelikán

Deset let v Chrudimi působí pohybové studio Padma. Komu připadá název poněkud exotický, je na správné stopě. „Slovo je z hindštiny a znamená lotosový květ,“ vysvětluje Aleš Nunvář, jeden z cvičitelů centra. To se nachází ve Fibichově ulici, nedaleko nádraží.

Jak Padma vznikla? „Kamarádka měla v úmyslu založit centrum zaměřené na jógu a přizvala mě a další přátele, abychom jí pomohli jako lektoři. Ale vedla ho sama a pojala ho jako podnikatelský, komerční záměr,“ shrnuje Nunvář dávnou minulost.

Asi po dvou letech si dotyčná uvědomila, že jógou se v Chrudimi neuživí. A vyzvala lektory, aby studio převzali, protože jinak by ho musela zavřít. „A tak jsme se do toho vložili i organizačně: založili jsme spolek. Je nás jen pár, každý má nějakou specifickou roli, třeba já jsem předsedou. A všichni lektoři, nyní je nás jedenáct, se skládáme na nájem.“

Spolek každému na jím vedený kurz nebo cvičení poskytuje vkusně upravenou a prosvětlenou místnost s hygienickým zázemím. „Díky tomu, že jsme neziskovka, můžeme nabídnout nízké nájemné. Hodina tady je levná, a tak Padma funguje i jako inkubátor pro začínající lektory. U nás si můžou vyzkoušet, jaké to je vést jógu veřejně,“ tvrdí Nunvář. A spokojeně dodává: „Už dvakrát se nám stalo, že si někdo po zkušenostech získaných tady otevřel své vlastní centrum.“

Nejen jóga, ale i orientální tanec nebo Ženský kruh

Kdo zavítá na webovky Padmy, ihned zjistí, že klasická jóga není jedinou aktivitou v programu. Najde v něm i jógu obličejovou, jemnou či power jógu, ale také břišní tanec, pilates, vizualizační meditaci nebo taiči. V centru se také (obvykle jednou za tři týdny) schází Ženský kruh: „Krásná Ženo, přijmi mé pozvání do bezpečného prostoru v kruhu, které se ponese na vlně archetypu Vnitřní moudré ženy. Ponoříme se do svého nitra, napojíme se na své lůno a ženskou rodovou linii. V přítomnosti a autenticitě budeš mít čas sama na sebe, na péči a pozornost vůči svému tělu i duši,“ zve k účasti Anežka Beránková, učitelka tance a divadla, masérka a kraniosakrální terapeutka.

Důležitá je i meditace a relaxace

Ale zpět k předsedovi Padmy. Jóga a indická filosofie Aleše zajímaly od dětství, ale jen jako hloubavého čtenáře. „Až někdy v pětadvaceti mě zdravotní problémy donutily, abych přehodnotil a změnil životní styl. Začal jsem cvičit, začal jsem meditovat. Obojí mi tak výrazně pomohlo, že jsem se rozhodl udělat si zkoušky, abych mohl jógu učit a inspirovat další lidi,“ vysvětluje rozvážný čtyřicátník.

Aleš Nunvář. Foto: Miloš Pelikán

Zprvu byl samouk, ale záhy se stal členem organizace Jóga v denním životě. A uplatňuje v soukromí i jako cvičitel její komplexní systém. „V současnosti je mnoho moderních druhů jógy, které redukují původní široký duchovní proud na fyzické cvičení. To je sice prospěšné pro tělo, ale skutečná jóga je taky o celkové relaxaci, dechovém cvičení a meditaci. A je důležitou součástí filosofického, východně pojatého vnímání světa,“ říká Nunvář.

Pozitivně laděný článek je však nutné doplnit nepříjemnou zprávou. Podzimní epidemie koronaviru přivedla Padmu opět do existenčních problémů. „Potýkáme se s nízkou obsazeností kurzů, lidé se obávají rizika při společném cvičení. A tak jsme se znovu dostali do potíží při placení nájemného,“ konstatuje Nunvář posmutněle. Věří však, že i tuhle krizi Padma přečká. „Lidé, kterým přirostla k srdci, nás již dvakrát podpořili, nenechali nás ve štychu. Zřejmě oceňují, že centrum neprovozujeme pro peníze, a to se nám v jejich pomoci v těžkých časech vrací. Rád bych jim i touto formou velmi poděkoval.“

Jak napravit Ježíškovy omyly

Nyní Padma připravila benefiční aukci nevhodných vánočních dárků pod heslem I Ježíšek se někdy sekne. „Kdo nás chce podpořit, ať nepotřebnou věc, nemusí to nutně být dárek, vyfotí a zašle do 15. ledna 2022 na e-mailovou adresu info@padmastudio.cz. Ke snímku ať přidá popis předmětu a sdělení, za jakou minimální částku je ochoten ho poskytnout do aukce. Ta bude probíhat v druhé půlce ledna na našem facebooku a veškerý výtěžek půjde na zaplacení nájmu studia,“ vysvětluje Nunvář.

Samozřejmě je možné podpořit centrum i finančním darem na transparentní účet 2200524449/2010 (Fio banka). „Budeme velmi vděční za jakoukoliv pomoc. Nejraději ale budeme, když lidé opět začnou v Padmě cvičit. Rozvrh, rezervační kontakty na své oblíbené lektory i podrobnosti o aukci naleznou na stránkách www.padmastudio.cz.“

Text: Miloš Pelikán

Pohybové studio Padma v Chrudimi. Foto: Miloš Pelikán

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here