Chtít očkování zaměstnavatel zatím nemůže

0
343
Foto: Pixabay.com

Povinně naočkovaní proti covidu budou muset být od 1. března vybrané skupiny profesí, jako jsou policisté, zdravotníci nebo třeba vojáci, pokud to ovšem nová vláda nezmění. Vyplývá to z vyhlášky, kterou vydalo ještě za minulého vedení ministerstvo zdravotnictví. Do té doby nemůže u těchto skupin zaměstnavatel očkování vyžadovat. Tím spíš dávat to jako podmínku pro vstup do práce.

To se ale má za několik měsíců změnit a některým může v krajním případě hrozit výpověď.

„Někteří zaměstnavatelé k očkování pobízejí různými benefity, jiní naopak ‚hrozbami‘, více či méně v souladu s pracovněprávními předpisy,“ popsal Právu situaci mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Očkování zatím nelze v práci nijak z vlastní iniciativy vymáhat, a to ani u zdravotníků a dalších profesí, pro které má být povinnost účinná od března 2022. Zajistit bezpečnost na pracovišti je možné jinak. Zaměstnavatel může nařídit respirátory, práci z domova, testování nebo třeba střídání pracovníků po skupinách.

„Očkováním dochází k zásahu do osobní sféry zaměstnance, a to nesrovnatelně vyššímu než v případě testování,“ doplnil Kolibač.

Důvod k výpovědi

Povinné očkování proti covidu se má podle aktuálně platné vyhlášky týkat zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, včetně studentů, kteří mají praxi v terénu. Dále policistů, hasičů a dalších složek bezpečnostních sborů, dobrovolných hasičů a strážníků, pracovníků hygien, ale i zpravodajců a vojáků.

V některých případech jde o širší spektrum lidí, nejen těch, kteří přímo pečují o rizikové skupiny a pacienty. Typově třeba o pracovníky v obecní policii nebo kuchařky v sociálních zařízeních.

I těm zřejmě hrozí, že bez vakcíny nebudou smět práci dál dělat. Pokud očkování odmítnou, zavdají tím důvod pro výpověď. „Uplatní se zde dvouměsíční výpovědní lhůta a odstupné v tomto případě nenáleží,“ doplnil Kolibač s tím, že u profesí, které jsou pod služebním zákonem (např. policisté, hasiči), to může být jinak.

Řešením může být přemístění zaměstnance na jinou práci, kde se očkování nevyžaduje. Není to ale povinnost zaměstnavatele.

Testování přibyde

Momentálně mohou zaměstnavatelé žádat předložení negativního testu na covid. Inspekce řešila také dotazy lidí ohledně respirátorů v práci. I na to má zaměstnavatel právo, pokud je to nezbytné pro ochranu zdraví při práci.

Opatření ministerstva zdravotnictví ukládá, aby se pravidelně ve firmách testovalo. Prozatím jsou z něj vyjmuti jen ti, kteří v posledním půlroce prodělali covid nebo jsou plně očkovaní proti covidu. Předložit je možné i platný PCR test z oficiálního odběrového místa.

Od 17. ledna má vláda v plánu testování zaměstnanců zintenzivnit na dvakrát týdně. Týkat se ale bude už všech bez výjimky, tedy i očkovaných a těch, kteří prodělali covid.

Autor: Kristýna Šopfová, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here