SÚKL eviduje už 10 727 hlášení na nežádoucí účinky a řeší 148 podezření na úmrtí. Mluvčí promluvila o mRNA vakcínách

0
315
Foto: Pixabay.com

Ve středu přibylo v Česku 7377 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně tento týden, ale o 1200 více než minulou středu. Denní nárůsty nakažených se tak v mezitýdenním srovnání zvyšují tři dny v řadě. Zdravotníci ve středu aplikovali téměř 90.000 dávek vakcíny proti covidu, nejvíce od 17. prosince. Evidenci nežádoucích účinků po vakcinaci má pak v gesci Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který už shromáždil 10 727 hlášení a řeší již 148 podezření na úmrtí. Ohledně bezpečnosti vakcín pro ŽivotvČesku.cz promluvila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.

Nejvíce nežádoucích účinků spadá do kategorie celkových příznaků, kam patří zimnice horečka, třesavka, otok obličeje, bolest na hrudi, bolest v podpaží nebo únava či slabost. Zároveň také reakce v místě aplikace, ať už jde o bolest, otok, svědění nebo zarudnutí či modřinu a zduření. Bylo jich nahlášeno celkem 6 862.

Na druhém místě jsou nejčastěji uváděný neurologické příznaky jako bolest hlavy až migréna, narušení chuti, narušení čichu, narušení řeči, narušení koordinace či narušení paměti, pocit na omdlení, narušení rovnováhy, mdloba, celková křeč nebo ospalost. Státní ústav pro kontrolu léčiv je zaznamenal už v 3 109 případech. Celkem 2 847 hlášení úřadu se pak týkalo projevů, které svědčí pro ovlivnění svalů, kloubů nebo kostí. Tam patří například bolest svalů, bolest kloubů, bolest zad nebo bolest kostí, ztuhlost, svalové spasmy, bolest v končetině, otok kloubu, ztuhnutí šíje či revmatoidní artritida, případně zhoršení revmatoidní artritidy nebo bolest krku.

„Všechny vakcíny proti covid-19 podléhají pravidelnému hodnocení bezpečnosti. U mRNA vakcín byly jako velmi vzácné nežádoucí účinky například identifikovány myokarditida a perikarditida. Je ovšem nutné také uvést, že individuální rizika pro konkrétního pacienta musí vždy zhodnotit lékař a v odůvodněných případech může podání konkrétní vakcíny či očkování celkově nedoporučit. Všechna hlášení podezření na nežádoucí účinky z celé Evropy včetně podezření na závažné nežádoucí účinky ze zbytku světa hodnocena společně v Evropské agentuře pro léčivé přípravky,“ vyjádřila se Klára Brunclíková, tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pro ŽivotvČesku.cz.

Nejméně SÚKL nashromáždil hlášení na nežádoucí reakce po vakcínách proti covidu-19 v kategorii příznaků svědčících pro ovlivnění endokrinního systému, kam spadá třeba snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza). Ty uvedlo po očkování pouze 13 lidí. Nárůst byl však zaznamenán u celkového počtu úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19 a odeslána do evropské databáze EudraVigilance. Z původních 129 se jejich počet navýšil na 148 případů.

V Česku se od 27. prosince roku 2020 očkuje vakcínami proti covidu-19 a zdravotníci podle souhrnných dat ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) podali už 15 646 233 dávek očkovacího preparátu, přičemž plně očkovaných je 6 667 796. Posilující dávku pak podstoupilo 2 552 347 lidí.

Autor: Klára Zaňková
Zdroj: https://zivotvcesku.cz/…881

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here