Britský lékařský časopis si stěžuje, že Facebook cenzuruje ověřená fakta

0
355
Foto: Pixabay.com

Šéfredaktor významného medicínského časopisu The British Medical Journal (BMJ) Kamran Abbasi kritizuje Facebook, že cenzuruje příspěvky. V BMJ vyšel loni v listopadu článek, že společnost Ventavie, která dělala první testy vakcíny proti koronaviru od firmy Pfizer, možná falšovala data.

Když byl tento článek zveřejněn na facebookových stránkách BMJ, automaticky se u něj objevilo varování missing context, tedy že jde o text, který může být zavádějící bez dalšího kontextu.

BMJ napřed v otevřeném dopisu vyzval majitele Facebooku, respektive společnosti Meta Marka Zuckerberga, aby toto označení odstranil. Když se tak nestalo, podal stížnost na Radu pro dohled nad Facebookem.

Abbasi pak pro BMJ napsal: „Měli bychom se všichni velmi obávat toho, že Facebook, multimiliardová společnost, účinně cenzuruje žurnalistiku postavenou na plně prověřených faktech, které vyvolávají oprávněné obavy ohledně provádění klinických zkoušek.“

Abbasi zdůraznil, že BMJ bude dál dělat to, co je správné: „Ale podstatná otázka je, proč postupuje Facebook takto? Co vede jeho pohled na svět? Je to ideologie? Jsou to komerční zájmy? Je to nekompetentnost?”

BMJ zveřejnil v listopadu, že rychlost, se kterou výzkumníci testovali na podzim 2020 vakcínu na několika místech v Texasu, mohla jít na úkor konzistentnosti dat a bezpečí pacientů.

Regionální ředitelka společnosti Ventavie Research Group, která prováděla testy pro Pfizer, uvedla, že při třetí fázi klinických zkoušek se falšovala data.

Nebylo navíc zajištěno, aby byla studie slepá, očkovací pracovníci nebyli dostatečně proškolení a příliš pomalu se sledovaly případné vedlejší účinky.

Když se Brook Jacksonová marně obracela na vedení Ventavie, obrátila se e-mailem na americký Úřad pro léky a potraviny. Hned ten den byla vyhozena.

Jacksonová poskytla BMJ řadu důkazů o tom, jak probíhala v Texasu třetí fáze klinických zkoušek.

FDA použití vakcíny pro nouzové použití schválila 11. prosince 2020.

Až loni v srpnu zmínila výsledky kontrol na místech, kde se prováděly studie, a uvedla, že integrita dat a jejich ověření byly omezené, protože testy v rámci studie ještě pokračovaly a data potřeba pro ověření a porovnání nebyla k dispozici.

Autor: Alex Švamberk, Novinky, Londýn
Zdroj: https://www.novinky.cz/…639

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here