Kdy skončí omezení pro neočkované? Možná už koncem března, řekl Válek

0
193
Foto: Pixabay.com

Výrazná omezení se týkají nejen neočkovaných, ale od února i těch, kdo mají více než devět měsíců od druhé dávky vakcíny proti covidu-19 a posilující dávku odmítají. Rozvolnění by mohlo přijít už koncem března.

Jakmile se přežene omikron, chce Ministerstvo zdravotnictví začít uvolňovat opatření, na která v současnosti doplácí zejména neočkovaní lidé. Pro Seznam Zprávy to uvedl ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Scénář podle něj připravuje tým pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka.

„Mají scénář, který je podle mého nastavený velmi dobře. V půlce března bych s tím chtěl jít na vládu, předtím bych to chtěl prodiskutovat ve výboru pro zdravotnictví. Když dospějeme ke shodě, která bude funkční, tak bych chtěl, abychom tu změnu udělali někde na konci března, začátku dubna,“ řekl Válek.

Na dotaz, zda budou muset mít neočkovaní lidé negativní test, aby mohli třeba do restaurace, uvedl, že tímto směrem jít nechce, protože by se opět jednalo o formu selekce. „Já bych v podstatě chtěl ta opatření téměř úplně uvolnit,“ oznámil.

K ukončení „diskriminace neočkovaných“ vyzvala Válka tento týden otevřeným dopisem skupina studentů medicíny. Podle nich je nepřijatelné, že neočkovaní nemohou například do restaurace nebo na koncert. Válek uvedl, že dopis zatím nečetl, a nemůže ho tedy komentovat.

Ministr ještě doplnil, že ukončení restriktivních opatření chce česká vláda koordinovat s ostatními zeměmi Evropské unie a zbytkem světa. Pokud by totiž Česko zrušilo covidové certifikáty pro restaurace či služby, hrozilo by podle něj, že sem začne jezdit víc lidí ze zemí, kde opatření jsou.

„Musíme si uvědomit, že nejsme ostrov. My jsme součást Evropy. Já úplně nechci, abychom se stali centrem, kam se budou stahovat všichni neočkovaní, odpírači a lidé, kteří budou mít třeba nějaké mutace,“ varoval ministr.

Uvolňování opatření totiž bude muset platit pro všechny, není možné pravidla nastavit třeba jen pro obyvatele schengenského prostoru, upozornil Válek. Ideální situace podle něj bude, když Evropa najde konsenzus.

Takovou diskuzi chce proto zapojit i do blížícího se českého předsednictví. Chystá se na pracovní cestu do Francie, která unii předsedá před Českou republikou, aby o společném postupu už začal diskutovat.

„V našem předsednictví jsem požádal o zařazení některých akcí. Požádal jsem také tým profesora Chlíbka, ať to iniciují i v rámci evropských odborných společností.“

Dlouhodobý plán pro covid

Ministerstvo zdravotnictví nyní rovněž připravuje přechod z krizových opatření k systémovým. Zjednodušeně řešeno to znamená, že by se ke covidu přistupovalo podobně jako ke chřipce. Tedy že by očkování bylo naplánováno na určité časové období roku tak, aby naočkovaní lidé měli nejvyšší hladinu protilátek v době, kdy přijde podzimní vlna nákaz.

Spolu s praktickými lékaři proto už nyní připravuje strategii. „Já budu mít naprosto jasný režim strategie někdy na přelomu března a dubna. Pak to budu konzultovat s kraji a do konce dubna s ním snad půjdu do široké diskuze,“ dodal ministr zdravotnictví.

Lidé bez certifikátu v současnosti nemohou využívat služby –⁠ nemohou ke kadeřníkovi, na masáž ani do divadla či kina, vstup mají zakázaný i do stravovacích zařízení, respektive mohou si pouze objednat jídlo či pití s sebou. Problém mají lidé neočkovaní, ale od února se dotkne i skupiny lidí, kterým uplynulo od druhé dávky očkování více než devět měsíců a rozhodli se, že posilující dávku vakcíny už nechtějí. Jejich certifikát přestane platit.

Podle studentů, kteří se na Válka otevřeným dopisem obrátili, v současnosti chybí racionální vysvětlení pro to, že jedinec s negativním PCR testem nemůže navštívit restaurace, sportovní zařízení nebo kadeřnictví. „To je pro nás zcela nepřijatelné a vyzýváme vás k urychlenému zrušení diskriminace občanů na základě jejich svobodného rozhodnutí nepodstoupit medicínský zákrok podmínečně schválenou vakcínou,“ napsali. Řada studií podle nich ukazuje, že plošná opatření na epidemii nemají zásadní efekt.

Dopis podepsalo 29 studentů lékařských fakult v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně a Olomouci. Podpořilo je dalších 23 studentů jiných oborů. Na lékařských fakultách v ČR studuje zhruba 22 tisíc lidí.

Autor: Michaela Rambousková
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/….cz

V Evropě přibývá států, které pískají konec pandemie. Česko přešlapuje

Počty nových případů v Evropě kvůli šíření nakažlivější varianty koronaviru omikron stále stoupají, některé země však už s vidinou konce pandemie začínají rozvolňovat. Jako první rozhodla o zrušení veškerých opatření Anglie, uvolnění ale připravuje už i Irsko a nově také Francie. Tam se ale mohou – na rozdíl od Anglie – na rozvolnění zatím těšit jen očkovaní. Česká vláda zatím ani nenastínila, za jakých podmínek by mohlo dojít k rozvolnění stávajících opatření.

Česká vláda zatím nestanovila žádný konkrétní cíl, který by měl být splněn, aby bylo možné další rozvolnění proticovidových opatření. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden jen odhadl, že by současný systém testování měl trvat do poloviny nebo konce února. O dalších opatřeních se má rozhodnout až v době, kdy začne epidemie covidu způsobená variantou omikron klesat.

Podle Válka se pracuje na dlouhodobém plánu. Již dříve řekl, že s koronavirem by to mohlo fungovat jako s chřipkou včetně pravidelného očkování před očekávanou sezonní vlnou.

Francie

Země galského kohouta začne postupně uvolňovat protikoronavirová opatření v únoru. Paříž se k tomu odhodlala, protože se epidemická situace v zemi začíná zlepšovat, řekl na konci minulého týdne francouzský premiér Jean Castex.

Od 2. února plánuje Francie zmírnit pravidla týkající se práce z domova, zrušit limity pro počet účastníků sportovních a zábavních akcí a zrušit povinnost nosit i venku ochranu nosu a úst. Od 16. února si návštěvníci kin budou moci ke sledování filmu koupit občerstvení. Znovu otevřít také budou smět noční kluby.

Plánované rozvolnění se ale bude vztahovat jen na očkované a na ty, kteří prodělali v poslední době covid. Ti se mohou prokázat očkovacím certifikátem (covid pasem), který oproti dřívějšku již nelze vystavit po prokázání negativního testu. V případě, že se bude epidemiologická situace vyvíjet dobře, jsou připraveny francouzské úřady opatření uvolnit pro všechny, uvedl server France 24.

Anglie

O zrušení takřka veškerých zbylých protikoronavirových opatření v Anglii už minulou středu rozhodla britská vláda. Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že od 27. ledna obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova.

Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu. Zrušení opatření znamená i to, že očkovaní lidé nebudou muset po příjezdu do Anglie podstupovat test na koronavirus.

Skotsko, Severní Irsko a Wales si opatření stanovují samy, minimálně Irsko už však chystá vlastní rozvolnění. Od soboty tam tak padnou téměř všechna dosavadní omezení vyhlášená v souvislosti s pandemií covidu-19.

Irsko

Irsko od 22. ledna zrušilo téměř všechna dosavadní omezení. Opět se mohly plně otevřít hospody, restaurace a diskotéky a jejich návštěvníci už nemusejí prokazovat očkování nebo dodržovat rozestupy. Nejméně do konce února ale zatím zůstane v platnosti povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech.

Na základě doporučení zdravotních úřadů vláda 21. ledna mimo jiné rozhodla, že bary a restaurace už nebudou muset zavírat ve 20 hodin. Venkovní i vnitřní akce se budou moci konat bez omezení kapacity. Od pondělí 24. ledna přestala platit povinnost využívat možnost práce z domova tam, kde je to možné. Restrikce vláda zavedla na konci minulého roku, kdy udeřila omikronová vlna.

Dánsko ke konci měsíce zruší vše

Dánsko přede dvěma týdny uvolnilo měsíc dlouhou uzávěru a povolilo opětovné otevření kin, muzeí či koncertních sálů. Některá pravidla ale zůstala zachována včetně například kratší otvírací doby restaurací či povinného nošení roušek.

Premiérka Mette Frederiksenová má podle očekávání ve středu oznámit, že ke konci měsíce vláda zruší všechna opatření proti šíření koronaviru. Tento krok se podle deníku Jyllands-Posten zakládá na doporučení expertní komise, která rovněž doporučila neoznačovat dále covid-19 jako nemoc představující kritickou hrozbu pro společnost.

Německo zatím nerozvolňuje

To v sousedním Německu, kde počty nakažených podobně jako v Česku každým dnem rostou, není rozvolňování zatím na pořadu dne. Ve středu budou němečtí poslanci debatovat o prvním návrhu na povinné očkování, kancléř Olaf Scholz je příznivcem povinného očkování. Ještě v pondělí odpoledne má kancléř debatovat s premiéry spolkových zemí o karanténních opatřeních.

Ať už ale jednání v Německu dopadnou jakkoliv, platí, že současné prognózy dalšího vývoje epidemie v Evropě i zbytku světa vypadají optimisticky.

WHO: Akutní fáze by mohla letos skončit

Šéf světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí uvedl, že akutní fázi covidové pandemie lze při vyvinutí maximálního úsilí mezinárodního společenství letos ukončit. Zároveň však varoval před unáhleným optimismem. „Bylo by nebezpečné předpokládat, že omikron byla poslední varianta a že už jsme v konečné fázi,“ prohlásil podle agentury DPA.

Autor: Petr Jemelka, Novinky, ČTK
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here