Další rána do vazu chrudimské interny! Primář Tomek dal výpověď

0
1216
Ilustrační foto: Chrudimská nemocnice

Poměrně velký rozruch způsobila ve městě zpráva o prohlubující se krizi na interně Chrudimské nemocnice, která není dlouhodobě schopna na 100 procent odvádět svoji práci a uspokojit všechny pacienty. Podle zastupitele a lékaře Jiřího Hradce (Koalice pro Chrudim) má být v současnosti uzavřena polovina interního oddělení a jedna jeho část zcela zrušena. Informace nenechala přirozeně klidným starostu města Františka Pilného (ANO 2011), který se rozhodl neprodleně jednat.

Hned druhý den po zastupitelstvu se sešel s předsedou představenstva společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomášem Gottvaldem a žádal po něm vysvětlení, jak chce krizovou situaci na interně řešit. Učinil tak poté, co se přísliby krajské radní Michaely Matouškové (STAN) zodpovědné za zdravotnictví na zlepšení tohoto stavu míjí už několik měsíců účinkem a krajské zastupitelstvo odmítá vést o nefunkční nemocnici v Chrudimi debatu a hledat uspokojivé řešení. Například zaúkolovat radní Matouškovou nějakým termínem, během něhož problém odstraní.

Během schůzky s Gottvaldem zjistil však starosta další znepokojivou skutečnost, kterou je výpověď stávajícího primáře interního oddělení v Chrudimi MUDr. Tomáše Tomka. Ten mu ji mohl v přítomnosti Gottvalda osobně potvrdit. Zatím se o tom jen spekulovalo. „Je realitou, že primář interny končí a představenstvo Nemocnic Pardubického kraje za něj prý intenzivně hledá, stejně jako na ostatní pracovní pozice na chrudimské interně, náhradu. Byl jsem ujištěn, že zajištění provozu interny včetně ambulancí má pro představenstvo prioritu, neboť na interním oddělení je závislý chod celé nemocnice,“ říká po schůzce starosta Pilný. Jak dodává, bavil se s předsedou představenstva také o dalších vizích Chrudimské nemocnice a rozšíření poskytovaných služeb, zejména ambulantních.

Ke slibům přestavenstva nemocnic je skeptický městský a krajský zastupitel Daniel Lebduška (Piráti), podle něhož se situace v Chrudimi i přes četné přísliby zlepšení stále zhoršuje. „Mám pocit, že se neustále opakuje stejný koncept odpovědí ve smyslu toho, že se na tom pracuje, ale tím to také končí,“ uvedl Lebduška na pondělním městském zastupitelstvu. Podle něj je zdravotnický personál po zkušenostech z posledních dvou let na pokraji sil a není prý divu, že odchází ve stále větším počtu. Informace má přitom z první ruky, protože má za manželku zdravotní sestru. Jeho slova potvrdil i poslanec a zastupitel David Kasal (ANO 2011), podle kterého jde o celorepublikový, nikoli jen chrudimský problém. Upozornil však na několika případech, že je Chrudimská nemocnice oproti Pardubické znevýhodňována, a apeloval na to, aby byl nový primář interny chrudimským patriotem a nebyl z Pardubic, což může za situace, kdy je všeobecný nedostatek zdravotnického personálu, snadno stát. Starosta Pilný nicméně poznamenal, že se bude o další vývoj v Chrudimské nemocnici intenzivně zajímat a vyvolávat další schůzky, dokud nebude problém vyřešen.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here