Čarodějnice budou rejdit taky v Chrudimi, třeba v letním kině

0
640
Foto: Leťák Chrudim

Datum upalování čarodějnic je stále stejné, každoročně jde o 30. duben. Toho dne mají čarodějnice podle různých pověr večer hromadné srazy na kopcích, kde se radí, jak by uškodily lidem. Jediné, čeho se bojí, je oheň: proto se dodržuje tradice pálení. Aby měl oheň co nejlepší ochranné účinky, doporučovalo se pálit jen dřevo.

Tento zvyk byl zakázán během 2. světové války a nevlídný k němu byl i komunistický režim, přesto vydržel dodnes. Upustilo se však od ohňů na kopcích. Tenhle živel nyní symbolizuje spíš sílící světlo na úkor tmy a dění kolem něj je plné soutěží, zábavy a dobrého jídla a pití.

Pestrou zábavu nabídne areál letního kina

Po tříletém omezování vynuceném koronavirem se teď budou čarodějnice upalovat v plné parádě. V Chrudimi můžou děti i dospěláci přijít třeba do letního kina. Čarodějnický slet tam začne už v 16 hodin: tradičně bude připraven program pro děti s hravými úkoly, kromě jiného budou vyhodnoceny kostýmy malých čarodějnic a čarodějů.

K zapálení hranice letos dojde na přání mnoha rodičů již kolem 18. hodiny. Po setmění se možná uskuteční nefalšovaná ohnivá show. A rozhodně si nenechte ujít audiovizuální projekt Sud&Sandy a MeotART: elektronickou hudbu doplněnou intuitivní projekcí obrazů z meotaru.

Vstupné dobrovolné, kostým vítán. Občerstvení včetně špekáčků je zajištěno.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here