Sedmadvacet nebo jen patnáct zastupitelů? Bez ohledu na úspory a čas nechce Chrudim měnit zaběhnuté zvyklosti

0
148
Zleva František Pilný s Janem Čechlovským při krátké poradě během volební procedury v zastupitelstvu. Foto: Kodl Cr

Chrudim bude mít v novém volebním období v letech 2022 až 2026 stejný počet zastupitelů jako doposud, tj. sedmadvacet. Shodli se na tom radní města. Neprošel tak pozměňovací návrh prvního místostarosty Petra Lichtenberga (Chrudimáci) na snížení počtu zastupitelů na patnáct. Konečné slovo budou mít ale samotní zastupitelé, nedá se však předpokládat, že by sami sobě ubrali placená místa jak v zastupitelstvu, tak i v městské radě, která by rovněž zeštíhlela.

Jaké jsou výhody? Úspory a pružnější rozhodování, míní Lichtenberg

„Sledoval jsem tím především úsporu veřejných financí a také větší pružnost při rozhodování zastupitelstva,“ zdůvodňuje svůj návrh Petr Lichtenberg. Pro úplnost si připomeňme, že Chrudim může mít s ohledem na počet svých obyvatel zastupitelů od patnácti do pětatřiceti, přičemž o konečném počtu zastupitelů rozhoduje vždy zastupitelstvo na konci předchozího volebního období. „Rozhodnutí se potom musí vyvěsit na úřední desce, aby volební strany věděly, kolik kandidátů mohou na svoji kandidátku dát,“ upřesňuje starosta města František Pilný (ANO 2011). „Zůstáváme tedy na počtu, který je v Chrudimi dlouhodobě neměnný. Je to již zavedený způsob. Máme tomu například přizpůsobeno hlasovací zařízení a proto bych počet zastupitelů neměnil,“ dodává starosta.

Myšlenka na snížení počtu zastupitelů není však v Chrudimi novinkou. Hodně tomu přispívají nekonečně dlouhé a zpravidla neplodné diskuze během veřejných schůzí zastupitelů, jejichž pracovní charakter proměňují někteří komunální politici ve vlastní exhibici, aniž by něco zásadního chtěli řešit. A je to právě Lichtenberg, který za to občas některé z nich pokárá. „Jediný, kdo má z opozice věcné připomínky, je Jan Čechlovský z ODS. Mluví k věci, jasně a na rozdíl od jiných nezdržuje zbytečnostmi,“ říká první místostarosta. Ostatně, kdo tomu nevěří, stačí, aby se někdy podíval na online přenos z jednání městského zastupitelstva a na vlastní oči se přesvědčil, kdo se tu jen předvádí a kdo chce skutečně pro své město a jeho občany pracovat. Když k tomu za současné nelehké finanční situace ještě připočteme úsporu dvanácti zastupitelů a dvanácti měsíčních odměn včetně několika odměn radních, odpověď se nabízí sama. Ale jak bylo uvedeno na začátku, nelze od politiků očekávat, že by sami sobě ubírali šance na to, aby se mohli prosadit. Tady už jdou všechny ohledy stranou, byť by byla městská kasa sebevíc prázdnější.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here