Dobrá zpráva! Chrudim loni hospodařila s výjimečně vysokým přebytkem a snížila o třetinu zadlužení obyvatel města

0
197
Foto: Kodl Cr

Rekordní výběr daní, snížení zadlužení obyvatel města téměř o třetinu a historicky nejlepší hospodářský výsledek chrudimské radnice. Na to poukázal závěrečný účet města za rok 2021, který i přes loňskou koronakrizi, kdy se očekával propad příjmů a větší zadluženost městské pokladny, potvrdil zlepšující se finanční kondici Chrudimi.

Časy zadlužené Chrudimské besedy jsou pryč, navzdory krizi

S překvapivým a zároveň pozitivním výsledkem se teď budou moci seznámit zastupitelé města. „V loňském roce jsme překvapivě i přes obtížnost situace, která tu byla, hospodařili velmi dobře. Zejména se dařilo naplňovat daňové příjmy u právnických osob. Hospodářský výsledek činí okolo 17 017 000 korun, účetní výsledek pak 33 898 000 Kč, zůstatek rezerv po finančním vypořádání asi 238 768 000 korun,“ vyjmenovává první místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci), který je ve městě zodpovědný za finance. Jak dodává, dobře hospodařily také příspěvkové organizace města, přičemž žádná nebyla ve ztrátě, tři skončily na nule a všechny zbývající s kladným výsledkem. Připomeňme si z minulosti například hospodaření Chrudimské besedy, kterou současná radniční koalice převzala se ztrátou ve výši zhruba milion a půl korun, aniž bylo vysvětleno, jak tento vysoký dluh vůbec vznikl.

Občany by mohlo rovněž zajímat, že se současnému vedení města podařilo snížit reálný dluh na jednoho obyvatele na 1112 korun, oproti předchozímu roku tedy o 638 Kč. Povolený limit pro město velikosti Chrudimi činí přitom 10 000 korun na hlavu. „To, že se vybralo více na daních, jako město příliš neovlivníme, přestože se to snažíme pozitivně ovlivnit třeba tím, že motivujeme firmy a lidi k tomu, aby měli v Chrudimi svá sídla a trvalé pobyty. Nezvyšovali jsme ani daň z nemovitosti, na což pamatuje naše koaliční smlouva, v níž jsme se zavázali, že nebudeme tuto daň dlouhodobě navyšovat, i když nám to legislativa umožňuje. Na daních jsme i tak vybrali rekordních 373 milionů korun. Předtím se historicky podařilo nejvíce vybrat v roce 2019, celkem 361 milionů Kč, a tento rekord jsme nyní o 12 milionů překročili. Když tedy srovnám nejlepší daňové příjmy s minulostí, tak jsme na tom pořád asi o 21 milionů s hospodářským výsledkem lépe, než kdy předtím Chrudim hospodařila. Jak uvedl můj kolega Petr Lichtenberg, kleslo také skoro o jednu třetinu i zadlužení na jednoho obyvatele města,“ poukazuje na výborný výsledek starosta města František Pilný (ANO 2011).

Město se teď může pustit i do větších investičních akcí

Aktuálně má město podle starosty Pilného tři úvěry. „Jeden bude splacen letos a jde o historický úvěr, který byl městu poskytnut na Dům na půli cesty. Vedle toho nám běží úvěry na dopravní terminál a na EPC projekty, přičemž ten druhý bude splacen v roce 2024. Nově teď začínáme čerpat úvěr na kanalizaci v Medlešicích. Když bych se měl bavit o tom, kam jsme v roce 2021 nejvíce investovali, tak do školek, komunikací a veřejné zeleně. Rád bych ještě připomenul jeden zajímavý údaj o dotacích, které město naší zásluhou v loňském roce přijalo, a to v celkové výši 110 400 000 korun. Taktéž stouply za loňský rok finanční rezervy města ze 167 milionů na 198 milionů korun,“ může se pochlubit starosta Pilný.

Chrudim má v současnosti zablokovanou část peněz v ruské bance Sberbank. „Tato banka jde sice do likvidace, ale dobrá zpráva je, že její aktiva přesahují pasiva. Měla by být asi pět až šest miliard v přebytku, takže se zdá, nechci to zakřiknout, že se ke svým penězům města a obce včetně Chrudimi dostanou dříve, než bylo avizováno,“ doplňuje zprávu místostarosta Petr Lichtenberg. „Díky velmi dobrému hospodářskému výsledku, který skončil výjimečným přebytkem v kombinaci se snižujícím se zadlužením obyvatel, jsme mohli začít plánovat i větší investiční stavby, například rekonstrukci sportovní haly, což je dobrá zpráva nejen pro zastupitele, ale i pro samotné občany města,“ uzavírá místostarosta Aleš Nunvář (Piráti), který je zodpovědný za investiční akce města.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here