Aviatická pouť jubilejní už o víkendu na pardubickém letišti

0
182

Za dveřmi je 30. ročník Aviatické pouti inženýra Jana Kašpara. V sobotu 28. a neděli 29. května od 8 hodin se na pardubickém letišti představí pestrá řada historických, akrobatických i vojenských letounů. Chybět nebude tradiční pozemní technika, kempy klubů vojenské historie, hasiči se svými vozidly, pyrotechnické efekty a kompars v dobových kostýmech a uniformách.

Hlavní program od dvanácti do půl páté

Lákadlem jistě bude vystoupení unikátních letadel z rakouského Salzburku. Na Aviatickou pouť tato skupina letos přiletí v reprezentativním zastoupení. Stane se tak jedinou zahraniční leteckou akcí, kde se stroje s rudými býky na kapotách představí v takovém počtu.

Skupině historických letadel budou vévodit druhoválečné legendy jako dvoumotorový bombardér B-25J Mitchell či námořní stíhací letoun F4U-4 Corsair. Dále se letos představí i legendární dvoutrupý stíhací letoun Lockheed P-38 Lightning. Tato vystoupení jsou vždy atraktivní podívanou, která se jen tak neokouká. Neodolatelná je i ukázka letecké akrobacie s vrtulníkem Bo 105 C v barvách Red Bull, která je možná jen se speciálně upravenými stroji: ty existují v současnosti pouze tři. Jeden z nich předvede divákům světová jednička v tomto oboru, sympatický rakouský pilot Siegfried ‚Blacky‛ Schwarz. Ve skupině bude zastoupen také vrtulník Bell TAH-1F Cobra a dvojice cvičných proudových letounů Alpha Jet.

Skupina letadel s rudými býky je jen malou částí z bohatého programu, stejného po oba víkendové dny. Součástí akce je i dětský den a jejím vrcholem je sólová i skupinová letecká akrobacie. Další informace lze najít a vstupenky zakoupit na stránkách https://www.aviatickapout.cz.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Icemanrider1
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here