Dobrá zpráva! Horkovod U Stadionu půjde po patnácti letech slibů konečně pod zem

0
422
Namísto horkovodu vedla dříve podél Chrudimky U Stadionu pěšina. Foto: fb

Současné vedení radnice dosáhlo dalšího úspěchu, když se mu podařilo dojednat zakopání nevzhledného horkovodu v ulici Na Ostrově podél řeky Chrudimky a sídliště U Stadionu. Stalo se tak po patnácti letech předchozího snažení. Akci zafinancuje Elektrárna Opatovice (EOP) s pomocí státní dotace.

Umožní to výstavbu cyklostezky a parkovacích stání

„Na místě horkovodu vznikne podél Chrudimky nová cyklostezka a v ulici Na Ostrově na místní komunikaci nová podélná parkovací stání,“ vyjmenovává výhody zakopání horkovodu starosta města František Pilný (ANO 2011), který po celé čtyři roky, co zasedá v dozorčích orgánech EOP, za tuto akci neúnavně loboval. A jak přiznává, nebylo to vůbec snadné, protože do její realizace vstoupila koronavirová pandemie, jež elektrárnu donutila vrátit dotaci, protože musela dát přednost jiným nezbytnějším úkolům v souvislosti se zajištěním výroby. „Bohužel, na začátku akce bude nutné pokácet větší množství zeleně, kterou však vzápětí nahradíme novou výsadbou,“ upozorňuje starosta.

My si jen připomeňme, že bylo zakopání horkovodu slibováno chrudimskou radnicí v podstatě od otevření obchodního domu Tesco v Píšťovech, kdy na tento záměr získalo město od developera část potřebných financí. Během tří předchozích volebních období však tyto snahy utichly a vedení města bylo dokonce podezříváno, že stihlo mezitím získané peníze utratit. Nakonec ale začalo pod tlakem veřejnosti a opozice v zastupitelstvu s EOP o zakopání horkovodu vyjednávat a nechalo dokonce kvůli tomu v roce 2018 zbourat za 634 tisíc korun klubovnu vodáckého sdružení Kačeři, která stavbě překážela. Jenže ani to nepomohlo. EOP si totiž vymínila, že se do akce pustí jen v případě získání dotace. A to se na poprvé nepovedlo. Nyní je již akce finančně zajištěna. „Zakopání horkovodu se musí provést pouze v letních měsících, aby se mohlo po zbytek sezóny topit. Proto bude nutné akci realizovat během července a srpna,“ uzavírá starosta Pilný.

Horkovod za svodidly v ulici Na Ostrově skrývá většinou nepořádek, který sem přilétne ze sídliště. Foto: fb
Schůdky umožňující nyní překonání odbočky horkovodu k městským sportovištím. Foto: fb
Tato místa sloužila dříve Chrudimákům k rekreaci. Otázkou nyní zůstává, co se znečištěnou řekou. Foto: fb
Podél této komunikace by měla díky zakopání horkovodu vzniknout nová podélná parkovací státní, kterých se v sídlišti U Stadionu všeobecně nedostává. Foto: fb

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here