Kauza Hlubučka: VIP děsí záznamy z kokainových večírků

0
337
Ilustrační foto: Pixabay.com

Policie Petra Hlubučka a spol. dlouhé měsíce monitorovala. Kromě domlouvání byznysu nahrála i bujaré večírky v soukromí.

Nikoli korupce, ani manipulace se zakázkami. Policejní razie, při níž skončil s obviněním náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, jeho byznysový komplic Michal Redl a další lobbisté, vyvolala paniku mezi některými politiky a podnikateli z úplně jiného důvodu.

Jsou jím bujaré party, které aktéři příběhu pořádali. A na kterých se objevoval kokain. Sám Michal Redl je ostatně z distribuce omamných látek v jednom případě také obviněný.

Policisté tvrdí, že jim primárně nešlo o šmírování soukromí. “Nebyl to záměr, oni ale řešili svoje byznysové věci, které se vyšetřovaly, i v rámci večírků. Tak tam prostě jsou i záznamy z nich. A je z nich zřejmé, kdo bere drogy a co dalšího se tam odehrává,” odůvodnil v rozhovoru s redakcí existenci záznamů zdroj obeznámený s vyšetřováním.

O policejním zájmu o Petra Hlubučka a spol. se v politickém zákulisí vědělo minimálně od února, jak už jsme tehdy psali. Vzápětí unikly z vyšetřování i detaily o večírcích a od té doby řada zejména pražských lobbistů a politiků pátrá, kdo na záznamech je zachycený, odkud a ze kdy jsou.

“Ty první informace se objevily zkraje letošního roku. Vyvolalo to vlastně větší paniku než to, že policie vyšetřuje nějaké úplatky. Jeden z účastníků večírků z politiky dokonce nastoupil odvykací léčbu,” dodal již citovaný zdroj, jehož informace o postupu policie se už v minulosti ukázaly v kauze Hlubuček přesné.

Existenci záznamů pak nyní definitivně potvrdilo policejní usnesení o obvinění Redla, Hlubučka a spol. Dokument i na české poměry nezvykle rychle a v podstatě plošně unikl po spuštění policejní akce do médií.

A kriminalisté si dali záležet, aby se v něm opakovaně objevily pikantní informace o večírcích. Výslovně na několika místech v uniklém dokumentu zmiňují, že mají záznamy z bytu v Revoluční ulici, který patřil Michalovi Redlovi. A že se to týká i party, které se tam pořádaly.

“Filozofie organizované zločinecké skupiny je velmi dobře shrnutá ve výroku Pavla Dovhomilji v rozhovoru s Markem Doležalem, členem dozorčí rady DPP, a. s., ze dne 9. 10. 2020: ´My nekecáme do toho, co se bude dělat, ale hlídáme si, kdo to bude dělat.´ a méně sofistikovaněji pak v uvolněné atmosféře na společném večírku Michala Redla s Mgr. Jiřím Fremrem, volebním manažerem TOP 09, v Redlem užívaném bytě na adrese Revoluční …, dne 19. 11. 2020 při přezpívávání písně „Colorado“ od hudební skupiny Kabát: „Já ti říkám, Jirko, žádný strachy, když přijdem do Prahy, můžem krást,” napsali policisté do usnesení.

Policie ani státní zastupitelství oficiálně detaily z vyšetřování nekomentují. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pouze v neděli oznámil, že úniky informací začaly úřady vyšetřovat.

“Byl jsem informován, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zahájilo šetření porušování povinnosti při nakládání s písemnostmi, které byly předány médiím nejen v tzv. kauze Hlubuček. Vládu budu podrobněji informovat ve středu,” oznámil ministr.

V kontextu uniklého policejního usnesení je podstatný ještě jeden moment. V pasáži, v němž kriminalisté zdůvodňují, proč stíhají Michala Redla za distribuci drog, explicitně a do nejmenších detailů popisují jeho intimní chvíle s ženou, kterou policie označuje za společnici. A které podle kriminalistů nabídl kokain.

A výslovně uvádějí, že k celé situaci mají k dispozici obrazový a hlasový záznam: “Skutek uvedený ve 4. části výroku tohoto usnesení je prokazován především audiovizuálním záznamem ze dne 8. 4. 2021, který zachycuje intimní záběry Michala Redla a společnice oslovované Kristýna, a to včetně jejich sexuálního styku.”

Policisté pak detailně popisují, co přesně Redl se společnicí dělal, včetně vulgarismů, které u toho používali. A jde přesně o ty pasáže, které pak v médiích posloužily jako ilustrace morálního rozměru celé kauzy.

Nakolik je nutné popisovat do úředních dokumentů intimní život podezřelých, to nikdo z vyšetřujících úřadů neozřejmil. “Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit,” uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Není tedy jasné, zda určité pasáže v textu obvinění, nejsou ve skutečnosti vzkazem pro aktéry celého příběhu: nahrávky existují, víme o vás všechno.

Na Hlubučkově kauze ale zůstává ještě jedna záhada: jak je možné, když se o vyšetřování pražského náměstka vědělo, že aktéři příběhu ve svém jednání dál pokračovali. Některé z vyšetřovaných zakázek totiž dobíhaly ještě poté, co se Hlubučkův případ prvně objevil v médiích.

Jakkoli to vypadá nepravděpodobně, v minulosti už se takové případy staly. Identická situace nastala například v korupční kauze bývalého hejtmana Davida Ratha.

Na policejních odposleších instalovaných v domě Rathových kompliců Petra Kotta a Kateřiny Pancové byly zachyceny jejich rozhovory, z nichž vyplývalo, že je kdosi varoval a upozornil na zájem policie. Přesto se dál bavili o úplatcích, zmanipulovaných zakázkách a nahlas počítali, kolik peněz právě dnes díky korupci získali.

Autor: Sabina Slonková
Zdroj: https://neovlivni.cz/…ku/

Gazdík svěřil obviněnému z kauzy Hlubuček zakázky i na ministerstvu

Ministrův poradce Šteffel, obviněný v Hlubučkově kauze, podle insiderů fakticky řídil IT zakázky na provoz státních maturit.

Ministr školství Petr Gazdík pod tíhou kauzy Hlubuček v neděli oznámil, že odstupuje z vládní funkce a opouští i posty ve vedení STAN. Své kontakty se spolupracovníkem gangstera Radovana Krejčíře Michalem Redlem roky bagatelizoval. Rezignoval až poté, co policie tento týden Redla zatkla a označila jej za hlavu organizované skupiny, která vysávala peníze z veřejných firem.

Mezi obviněnými skončil v Redlově skupině i Luděk Šteffel. “Je obviněný ze spáchání zločinu účasti na organizované zločinecké skupině,” uvedli k jeho roli policisté v usnesení o zahájení stíhání. Podle policistů je podezřelý, že získal z úplatků minimálně půl milionu korun.

Luděk Šteffel byl obviněný coby vedoucí Jednotky informačních technologií pražského Dopravního podniku, kam jej podle policejní verze dosadil přímo Redl. Podle zjištění Neovlivní.cz však hrál Šteffel významnou roli rovněž u Gazdíka na ministerstvu školství.

Tam Šteffel působil coby poradce přes IT, přivedl jej Gazdíkův náměstek Milan Štábl. “Luděk Šteffel se po nástupu Gazdíka oficiálně stal poradcem pro digitalizaci, fakticky ale měl na starost veškeré IT resortní zakázky na ministerstvu,” popsal vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s chodem IT zakázek u Gazdíka.

Právě IT zakázky byly jednou z věcí, na které se Petr Gazdík po nástupu na ministerstvu zaměřil. Zastavil například veškeré kroky související s prodlužováním smluv či vypisováním výběrových řízení, která souvisela s provozem státních maturit. A záhy nechal externího poradce Šteffela, aby jednal i s jednotlivými firmami spojenými se zakázkami. Šteffel, dnes obviněný z korupce, tak u Gazdíka na ministerstvu získal mandát řešit vztahy s dodavateli.

Jak to probíhalo v praxi, popsal pro redakci Neovlivní.cz zástupce jedné z firem. Trval ovšem na anonymitě, pro státní správu by rád pracoval i nadále.

“Vyjednávání probíhalo v podstatě tak, že pan Šteffel nám nejprve oznámil, že nikoho z nás nepotřebuje. Pak udělal takzvaný audit zakázky a začal vyjednávat s dodavateli, které začal tlačit ke slevě. Z pohledu státu logické, ale ve finále, když se s dodavateli již vysoutěžené zakázky dohodne na slevě a dodavatel si myslí, že má konečně dohodu, přijde Šteffel a oznámí, že se smlouva podepisuje na původně vysoutěženou sumu. Ale, že dodavatel musí podepsat smlouvu s třetí stranou, která si nárokuje vyjednanou slevu, jako desátek za to, že firma nepřijde o celou zakázku,” uvedl podnikatel.

Stejnou zkušenost s poradcem Šteffelem popsal i další zástupce firmy, která s ministerstvem spolupracovala. “Celé to jednání nepůsobilo z jeho strany dojmem, že by jeho hlavní starostí bylo řádné hospodaření ministerstva,” doplnil další byznysmen.

Za zakázky na ministerstvu školství policie zatím nikoho neobvinila. Stíhaný není ani Petr Gazdík.

Zdroj: https://neovlivni.cz/…vu/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here