Gang používal šifrované mobily. Měl ho i Gazdík

0
150
Ilustrační foto: Pixabay.com

Skupina kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) při domluvě o manipulování zakázek dopravního podniku (DPP) a přijímání úplatků používala šifrované telefony. Jeden takový měl i ministr školství Petr Gazdík (STAN), komunikoval přes něj s hlavou skupiny, podnikatelem Michalem Redlem.

„To, že Gazdík měl šifrovaný telefon, není divné. Politici dostávají od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) kryptované telefony s národní šifrou, které musí používat, pokud jsou obsahem jejich komunikace utajované informace. Zvláštní ale je, že Gazdík měl telefon soukromé firmy používaný zločineckou skupinou,“ řekl Právu odborník na kyberbezpečnost z bezpečnostní společnosti Memsource Tomáš Flídr, který pro NBÚ pět let pracoval.

Zvláštní to přišlo i ministru vnitra a předsedovi STAN Vítu Rakušanovi. „Jako ministr vnitra šifrovaný telefon mám. Rozhodně bych ho nepoužil na komunikaci s nějakým prapodivným podnikatelem,“ řekl Rakušan serveru Seznam Zprávy.

„To v pořádku není a vrhá to divné světlo. Gazdíkovi jsem doporučil, ať šifrovaný telefon rozkope a vyhodí z okna a takové věci nedělá,“ doplnil Rakušan.

Telefony od Němce

Prostředníkem, který několik telefonů s kryptografickou ochranou za minimálně 150 tisíc korun skupině pořídil, je bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Ten se v minulosti za Redla postavil v kauze tunelování ve společnosti Technology Leasing v roce 2003. V té měl Redl pomáhat Radovanu Krejčířovi s úvěrovým podvodem v České spořitelně. Na postup kriminalistů si Redl stěžoval na Nejvyšším státním zastupitelství, pomohl mu až Němec. „Popis skutku uvedený v usnesení Policie ČR je velmi nejasný a není z něj zřejmé, co je obviněnému kladeno za vinu,“ namítal ve stížnosti tehdejší šéf spravedlnosti Němec, jak uvedly Lidové noviny.

Němec také navrhl, aby Nejvyšší soud stíhání Redla zrušil a aby se kriminalisté případem znovu zabývali, což se i stalo.

Němec je navíc s firmou CircleTech, která Redlově skupině šifrované telefony podle policejního usnesení o zahájení trestního stíhání skupiny dodala, spojován. V minulosti se diskutovalo, že je jedním z tajných vlastníků společnosti Hightech investiční, jednoho z majitelů CircleTech. Němec to ale odmítl.

Němec měl ve středu telefon vypnutý, nereagoval ani na e-mail do jeho advokátní kanceláře Němec, Bláha & Navrátilová. Zástupci CircleTech nebyli sdílnější. „Určitě ne,“ sdělil obchodní ředitel CircleTech Radim Rindler na dotaz Práva, zda by se ke kauze za firmu chtěl vyjádřit.

Šifrovaným zařízením skupina věřila. „On má krypťák, ty máš krypťák. Propojím vás, domluvím to, jo,“ řekl na jedné z policejních nahrávek Redl.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) chce podle Mf Dnes tyto šifrované telefony prolomit, zatím se jí to nedaří. „Probourat je možné všechno, policie by to také měla dokázat. U jakékoli technologie nejde o prolomení samotného šifrování jako takového. Jde o to, že se podaří nějakým postranním kanálem dostat se k tomu dešifrovanému obsahu nebo kryptovému klíči nějakým jiným způsobem,“ konstatoval Flídr.

Podle něj je více způsobů, jak je to možné provést. Nejjednodušší je dostat se do samotného koncového zařízení, kde jsou zprávy dešifrované. Pachatelé jim také telefony mohou otevřít. Flídr řekl, že v praxi policie často používá komerční spywary, typy programu, který data odesílá útočníkovi, aniž by o tom majitel zařízení věděl.

„Další možností jsou firmy, které tyto telefony poskytují. Ty přístup k datům mají. Pro zločince je dost důležité, aby si taková zařízení nakupovali od někoho, komu naprosto důvěřují,“ podotkl Flídr.

Telefony s kryptografickou ochranou fungují na metodě asymetrické šifry. Každý komunikující má dva šifrovací klíče, veřejný a soukromý.

„Veřejný v rámci sítě komunikující předá všem ostatním, aby se s ním mohli spojit. Ten slouží k zašifrování přijímané zprávy. Už jím ale není možné tu zprávu rozšifrovat, k tomu slouží ten soukromý klíč. Ten si člověk musí hlídat a mít ho jen ve svém zařízení,“ přiblížil Flídr.

Autor: Barbora Prchalová, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Gazdík s Polčákem neumí vysvětlit, kdo jim platil telefony s šifrováním

Za speciální software, který chrání telefon před odposlechy, zaplatí běžný klient během 10 let kolem 150 tisíc korun. Gazdík říká, že neplatil nic, a odkazuje na Polčáka. Ten však ohledně úhrady mlží.

Končící ministr školství Petr Gazdík a europoslanec Stanislav Polčák, donedávna čelní politici hnutí STAN, nejsou schopni vysvětlit, jakým způsobem platili soukromé firmě CircleTech za šifrovací software, jímž byly více jak deset let vybaveny jejich mobilní telefony.

Jde o tentýž software bránící odposlechům, který využívala i skupina kolem zlínského podnikatele Michala Redla, trestně stíhaná kvůli podezření z korupce v pražském dopravním podniku.

Petr Gazdík uvádí, že on za kryptografickou ochranu, jejíž běžná cena se pohybuje v řádu desítek tisíc korun, nikdy nic neplatil. Odkazuje přitom na kolegu Polčáka, jenž mu měl telefon zajistit.

„Musíte se zeptat pana Polčáka. Já neplatil nic,“ reagoval Gazdík na dotaz Seznam Zpráv. Ovšem ani europoslanec Polčák neuvedl, že by sám někdy něco hradil. Připustil však, že měl od majitele firmy speciální cenu.

Kolem 150 tisíc za 10 let

Klienti zmíněné pražské firmy CircleTech běžně platí za užívání licence 70 tisíc korun pro první dva roky užívání. A potom za obnovu na každé další dva roky částku 19,5 tisíce.

Teoreticky tak každý uživatel během deseti let zaplatí asi 150 tisíc korun. Gazdíka s Polčákem by taková služba stála v součtu 300 tisíc.

Tuto cenovou politiku uvedl na dotaz Seznam Zpráv obchodní ředitel CircleTech Radim Rindler a redakci ji potvrdil i jeden z uživatelů kryptografické ochrany s tím, že na stejném principu platí firmě již dlouhou řadu let.

Obchodní ředitel CircleTech redakci sdělil, co se stane, když některý z klientů za obnovu licence, která zahrnuje i aktualizace softwaru, nezaplatí. „Vypneme SIP účet, tedy spojení uživatele prostřednictvím aplikace s ostatními uživateli,“ popsal ve zkratce následky.

Kdyby Petr Gazdík se Stanislavem Polčákem v dvouletých cyklech řádně neplatili, jejich telefony by sice zůstaly funkční, ale s nikým dalším by si už tímto „diskrétním“ způsobem nezatelefonovali.

Ovšem oba politici dle zjištění policie používali telefon s šifrováním donedávna i k hovorům s Michalem Redlem, který pochází ze Zlínska jako oni.

Dostal jsem to kvůli Věcem veřejným

„Předpokládám, že to platil on (Polčák),“ uvedl opět s odkazem na kolegu ze STAN ministr Gazdík, který v souvislosti s trestní kauzou ohlásil svou rezignaci.

Dokonce z jeho slov plyne, že ani netušil, že se standardně platí po dvou letech obnovovací poplatek. „Pokud já mám správné informace, je to jednorázový poplatek při pořízení a dál se již nic neplatí,“ uvedl.

Ministr také sdělil, že telefon s šifrovací aplikací „dostal“ od kolegy Polčáka v roce 2011. „A to kvůli možným odposlechům ze strany Věci veřejné,“ zdůvodnil přijetí speciálně vybaveného mobilu odkazem na činnost někdejší vládní partaje, která byla po roce 2010 součástí Nečasova kabinetu.

Pro připomenutí: Neformálním lídrem Věcí veřejných byl podnikatel Vít Bárta, jenž před vstupem do politiky s rodinou vlastnil bezpečnostní agenturu ABL.

Zvláštní pobídková politika

Ani europoslanec Polčák otazníky kolem placení za speciální software nerozptýlil. Na opakovaný dotaz ohledně svého i Gazdíkova telefonu uspokojivou odpověď neposkytl.

Výslovně vyloučil, že by jim mobily pořídil Michal Redl, jenž je podle zjištění policie rozdával kvůli konspiraci ostatním členům skupiny, kterou nyní policie stíhá.

Stanislav Polčák naznačil, že měli od firmy CircleTech speciální cenové podmínky. „My jsme si jej (software) s panem Gazdíkem pořídili hned na samém počátku jeho fungování, tehdy majitel stanovil zvláštní licenční pobídkovou politiku,“ reagoval Polčák, aniž by ozřejmil detaily naznačeného zvýhodnění.

„Musíte se obrátit na majitele softwaru, takto nám to bylo vysvětleno. My jsme byli jedni z úvodní skupiny uživatelů. Tehdy panovalo přesvědčení, že pan Bárta disponuje prostředky pro odposlouchávání komunikace a zájem na ochraně politicky citlivých informací byl značný,“ spojuje taktéž Polčák pořízení telefonů s údajnými aktivitami bývalého politika z Věcí veřejných.

Kdo konkrétně z firmy CircleTech jim dal speciální cenové podmínky, europoslanec neřekl. S redakcí Seznam Zprávy po sérii otázek přestal komunikovat.

Exministr Němec mlčí

Ve spojení s CircleTech je uváděn i někdejší ministr spravedlnosti z let 2004 až 2006 Pavel Němec, byť nikde v obchodním rejstříku nefiguruje. Management firmy CircleTech se k Němcovi nevyjadřuje. Podle policie byl Pavel Němec v kontaktu i s nyní vazebně stíhaným Michalem Redlem. Právě on měl „Redlově“ skupině zprostředkovat dodávku speciálně vybavených mobilů.

Zda o cenově výhodné telefony s obranou proti odposlechům jednali Polčák a případně i Gazdík právě s Pavlem Němcem, zůstalo politiky rovněž nezodpovězeno.

Pavla Němce se Seznam Zprávy snažily kontaktovat, a to přes jeho advokátní kancelář. K záležitosti se nijak nevyjádřil.

Společnost CircleTech

– Pražská softwarová firma, byla založena v roce 2004.
– Na trh vstoupila v roce 2005 s nabídkou zabezpečené SMS komunikace.
– Sama uvádí, že už v roce 2007 se formou „nepřijatelného nátlaku“ snažila získat klíč k jejímu systému Bezpečnostní informační služba.
– V roce 2010 představila novou aplikaci pro kompletní šifrování hovorů, zpráv i e-mailů.
– A ve stejném roce deník MF Dnes informoval o dalším případu, kdy se důstojníci BIS údajně snažili tehdejšího spolumajitele firmy Jiřího Šatánka za peníze dotlačit k zpřístupnění systému, aby se tajná služba dostala k obsahu šifrované komunikace.

Autor: Jiří Pšenička
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here