Hejtman Netolický musel přijet na radnici hasit požár v Chrudimské nemocnici. Garantoval její další fungování a rozvoj

0
1023
Foto: Chrudimská nemocnice

Hejtman Martin Netolický (ČSSD) přijel v pátek 24. června v doprovodu krajské radní Michaely Matouškové (STAN), jež je zodpovědná za zdravotnictví v kraji, na chrudimskou radnici za starostou města Františkem Pilným (ANO 2011), aby ho společně ujistili, že je téma uzavření Chrudimské nemocnice nebo prodej či převod na někoho jiného pro současné vedení kraje nepřijatelné a ani o něm prý nikdy neuvažovalo.

Na problémy velmi výrazně upozornila petice

„Garantujeme nejen vedení města, ale i všem pacientům další fungování a rozvoj nemocnice. Kraj je jediným poskytovatelem akutní lůžkové péče v regionu, což je nespornou výhodou krajského zdravotnictví,“ říká hejtman Netolický. „Vyvolávání jakékoliv nejistoty u občanů, stávajících lékařů a zdravotních sester, ale i potenciálních nových lékařů a dalšího zdravotnického personálu situaci rozhodně nepomáhá. Požádali jsme proto město, abychom byli všichni na stejné lodi, protože zdravotnictví musí být společným zájmem nás všech. Shodli jsme se, že budeme postupovat společně, a to včetně vytváření podmínek pro nový zdravotnický personál, mezi které patří kromě platového ohodnocení také byty, školky, školy a další potřebné motivační prvky,“ dodává hejtman.

Starosta Pilný si však nemyslí, že by petice za zachování plného provozu Chrudimské nemocnice věci nějak uškodila. „Naopak, velmi výrazně upozornila na problém,“ pochvaluje si František Pilný příjezd vedení kraje, jež bylo nuceno na krizovou situaci v nemocnici reagovat a přijet na radnici. „Shodli jsme se na tom, že je nutné zachovat akutní péči v Chrudimské nemocnici, a také, že na tom budeme spolupracovat a hledat možnosti, jak do nemocnice získat nové pracovníky a udržet ty stávající,“ zdůrazňuje starosta, jenž by si do budoucna přál, aby z Chrudimské nemocnice bylo jednou špičkové zdravotnické zařízení.

Starosta obejde s novým ředitelem celou nemocnici

Starosta Pilný se zároveň setkal s budoucím ředitelem zdejší nemocnice Janem Marounkem, který se ujme své funkce 15. července. „Obejdu s ním všechna oddělení, abychom zjistili skutečný stav a problémy Chrudimské nemocnice. Chci mluvit s takřka všemi zaměstnanci. Po pátečním jednání mám konečně dobrý pocit z toho, že Chrudim není na vedlejší koleji a věci se začínají hýbat správným směrem,“ uzavírá František Pilný.

Nicméně to nic nemění na faktu, že lůžková část interny zůstane během července a srpna uzavřena. Podle hejtmana Netolického prý proto, že je zdravotnický personál po dvouleté koronavirové pandemii unavený a potřebuje si nutně odpočinout. Podle vedení města je ale skutečným důvodem manažerské selhání radní Matouškové, jež nedokázala od loňského roku oddělení interny personálně stabilizovat, což zapříčinilo nadměrné zatížení personálu interny a jeho únavu a odchod některých lékařů a zdravotních sester. Navíc dokázala svou nečinností sjednotit radniční koalici s opozicí v Chrudimi, jež jednomyslně deklarovaly vůli nemocnici převzít a provozovat, pokud by neměla být zařízením vlastněným Pardubickým krajem, měla by být prodána mimo veřejnou sféru, anebo by měl být podstatným způsobem omezen rozsah její stávající péče, například by byla přeměněna na Léčebnu dlouhodobě nemocných.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here