Muzeum v přírodě Vysočina oslaví v Betlémě kulatiny. Jste srdečně zváni!

0
161
Hlinecký Betlém. Foto: SLS Vysočina

Na Hlinecku slaví kulaté narozeniny Muzeum v přírodě Vysočina. Po celou sezónu návštěvníkům připomíná skutečnost, že v roce 1972 jim byla zpřístupněna první expozice: šlo o tkalcovskou světničku v usedlosti čp. 4, sušku lnu a sušku na ovoce. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku se v sobotu 2. července bude konat slavnostní program nazvaný „Národní muzeum v přírodě vás zve“. Představí se během něj všechna čtyři muzea, která jsou jeho součástí, a zároveň také regiony, jež zastupují. Konkrétně jde o Valašsko, Hanou, Podkrušnohoří Horácko.

Od 10 hodin do 17 hodin budou návštěvníci moct sledovat při práci lidové řemeslníky, kteří budou nejen předvádět své dovednosti, ale i prodávat své výrobky. Představí se třeba výrobci lidových hudebních nástrojů, nádherné obuvi ke krojům, ale také březových metel, ošatek nebo krojových součástek.

Pódium ožije o půl jedenácté

O půl jedenácté začne krátké vystoupení na pódiu, v 11 hodin se uskuteční vernisáž výstavy nazvané „Krásná práce“, která představí tradiční řemesla očima studentů ateliéru grafického designu VOŠ Scholastika v Praze. Hlavní program začne na pódiu odpoledne o půl druhé. Kromě krátkých představení čtyř muzeí se můžete těšit na vystoupení folklórních souborů a hudebníků zastupujících zmíněné regiony.

Po celý den bude také možné navštívit domky s expozicemi. V některých z nich budou na zájemce čekat dílničky a ukázky řemesel. Nachystané je i promítání dokumentů z archívu Muzea v přírodě Vysočina, natočených v 80. letech minulého století.

Vstup na celodenní akci je zdarma. Muzeum ji připravuje ve spolupráci s Městským kulturním klubem Hlinečan a Turistickým informačním centrem v Hlinsku.

Oslavte s muzeem půlstoletí jeho existence!

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: SLS Vysočina

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here