Město a Pardubický kraj společně s nevládkami pomáhají hendikepovaným lidem na cestě za kulturou

0
144
Foto: Magistrát města Pardubice, tiskový úsek

Poskytnout doprovod na kulturní akce osobám, které se musí potýkat s bariérami v přístupu ke kultuře. To je záměr projektu Culture Buddy, jehož první fázi na konci června vyhodnotila pardubická radnice. Poznatky jsou pozitivní, a tak město hodlá zapojit do projektu víc klientů a další kulturní organizace.

Město novou aktivitu rozvinulo letos v únoru společně s Dobrovolnickým centrem Koalice nevládek Pardubicka a Českou abilympijskou asociací. Jejím cílem je pomáhat lidem se zdravotním postižením, ať už jde o vozíčkáře, nevidomé osoby, či třeba duševně nemocné jedince.

„Těší mě, že se nám podařilo rozjet projekt založený zejména na spolupráci městských a krajských organizací, který cílí na kulturní život hendikepovaných. Rád bych zdůraznil práci dobrovolníků, kteří stojí za úspěchem celého projektu, jelikož to jsou právě oni, kdo klientům pomáhá překonávat nejen fyzické bariéry. Pomáhají jim taky s motivací se na danou akci vůbec vydat: někteří lidé nejsou zvyklí chodit do společnosti, mají z toho obavy, mohou se bát neznámého prostředí anebo třeba neznají ani samotnou nabídku akcí, které by je zajímaly,“ informuje náměstek primátora zodpovědný za oblast kultury Jan Mazuch. A dodává, že Culture Buddy tvoří jeden z výstupů Koncepce odstraňování bariér v přístupu ke kultuře.

Dobrovolníky zajišťuje Koalice nevládek, využívají je klienti Centra Kosatec

Dobrovolnické centrum Koalice nevládek Pardubicka dosud zajistilo sedm pomocníků, jejichž dosavadní zkušenosti jsou jen pozitivní. „O existenci projektu Culture Buddy mi řekl můj kolega, který dobře ví o mé lásce k divadlu a hudbě a o tom, jak moc ráda pomáhám jiným lidem. Takže bylo jasné, že pozice kulturního parťáka je přesně pro mě. A pak už to šlo rychle, stačilo vyřídit pár formalit, seznámit se s Honzou, klientem Kosatce, se kterým jsme pak vyrazili na naše první společné představení ve Východočeském divadle. Za kulturou chodíme jednou až dvakrát měsíčně, už jsme navštívili také Divadlo 29, Komorní filharmonii Pardubice i koncert dětí ze ZUŠ Havlíčkova. Z projektu jsem nadšena. Vždy se těším, jaké představení Honza vybere. Nakonec se z nás nestali jen kulturní parťáci, ale i kamarádi,“ pochvaluje si čtyřiačtyřicetiletá Miluše Lebedová.

Zájemců o tuto činnost radnice eviduje více, a proto jsou někteří v záloze jako náhradníci. Fungování projektu sice stojí právě na dobrovolnících, ale neméně důležité je zapojení kulturních organizací zřizovaných městem či krajem. Ty do projektu vkládají vstupenky na jednotlivé akce ‒ na konci června jich bylo třináct, mezi nimi třeba ZUŠ Havlíčkova, KD Hronovická, Divadlo 29 či Krajská knihovna v Pardubicích.

Nová služba se osvědčila a po prázdninách se rozšíří

Koordinaci zapojených subjektů zajišťuje Česká abilympijská asociace, jejíž klienti se stali prvními účastníky v rámci pilotního projektu. Zatím využili doprovod na víc než 50 kulturních akcí.

Z dosavadních poznatků jasně vyplývá, že službu by rádi využívali i další klienti. „V souvislosti s jejím plánovaným rozšířením rádi po prázdninách uvítáme nové kulturní parťáky a poskytovatele sociálních služeb pro osoby s hendikepem. Přihlásit se lze prostřednictvím registračního formuláře na webu https://dobrokonep.cz/ nebo na e-mailu dobro@konep.cz či telefonu 775 551 412,“ říká koordinátorka dobrovolnického centra Lucie Křivková. Do konce roku by podle ní měla služba posloužit asi dvaceti klientům.

Dle dostupných informací přijde projekt Culture Buddy pardubickou radnici na 100 tisíc korun.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here