Na Veselém Kopci můžete v sobotu vzít cep a jít na mlat

0
226
Foto: Soubor lidových staveb Vysočina

V sobotu 13. srpna se na Veselém Kopci u Hlinska od 9 do 17 hodin odehraje program nazvaný Vezmi cep, pojď na mlat, věnovaný zemědělství na vesnici. Návštěvníkům se naskytne jedinečná možnost vidět ukázky zpracování tradičních zemědělských plodin, jako jsou obilí, len nebo ovoce.

Dozvědí se třeba, jak se mlátilo cepem obilí a k čemu byly dobré říkanky, které se při tom používaly. Podle jedné z nich je mimochodem pojmenovaná sobotní akce. Představen bude i výmlat pomocí ruční mlátičky a mlátičky poháněné stabilním motorem. Návštěvníci také zjistí, co byl povříslovač, žernov nebo fukar a jak tyto stroje pracovaly. Některé z ukázek si zájemci budou moci vyzkoušet.

V 10 a 13 hodin začne komentovaná prohlídka Příběh lněného semínka s Josefem Fidlerem, Nositelem tradice lidových řemesel. Od 10 hodin jsou přichystána i krátká vystoupení dechové kapely Radovanka z Jiřic.

Vstupné: Dospělí 160 korun; studenti od 15 do 26 let a senioři nad 65 let 40 korun; děti 6–15 let 80 korun; rodinné (2 dospělí a max. 4 děti 6–15 let) 320 korun. Pozor, na tento program nelze zakoupit a uplatnit on-line vstupenku.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here