Fiala si předvolal Rakušana kvůli jmenování Redlova známého šéfem špionů

0
179
Foto: fb

Zatímco šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) stojí a vzkazuje, „ať nepodléháme honu na čarodějnice“, opozice ho opakovaně vyzývá k rezignaci. A o věci si chce s ním promluvit také premiér Petr Fiala (ODS).

„Budu o této věci s panem ministrem Rakušanem mluvit příští týden. V tuto chvíli vycházím z toho, že pan ředitel Mlejnek má prověrku na stupeň tajné a je v současnosti prověřován na nejvyšší stupeň,” napsal Novinkám premiér prostřednictvím Úřadu vlády.

„Předpokládám, že české orgány mají dost informací k tomu, aby posoudily bezpečnostní způsobilost pana Mlejnka i při zohlednění dnes medializované záležitosti,” doplnil.

Mlejnek, kterého jmenoval do funkce právě Rakušan, měl totiž podle středeční zprávy serveru Seznam Zprávy pravidelné kontakty s podnikatelem Michalem Redlem, který je stíhaný v korupční kauze Dozimetr, minimálně od roku 2012.

Rakušan: Jde o profesionála

Rakušan serveru řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Na Twitteru poté doplnil, že si za jmenováním Mlejnka stojí.

„Jde o profesionála s úctyhodným kariérním profilem a bezpečnostní prověrkou NBÚ. Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice,” napsal.

Opozice chce rezignaci

Opozici ale kontakt Mlejnka s Redlem vadí. „Tady reálně hrozí, že si mafie dosadila na pozici šéfa tajných služeb svého člověka a podle ministra vnitra Rakušana je to v pohodě. Jak jinak si vysvětlit, že o vztahu šéfa špionů s mafiánem a korupčníkem věděl, ale nevadí mu?! To mě vážně šokuje,” napsal Novinkám expremiér a šéf ANO Andrej Babiš, který sám čelí obžalobě z dotačního podvodu.

„Vít Rakušan ani nikdo jiný z hnutí STAN nemůže být v čele resortu vnitra. Pokud ministru vnitra opravdu nevadí, že jím jmenovaný šéf civilní rozvědky udržoval styky s pravou rukou Radovana Krejčíře, tak už si připadám opravdu jak někde v Palermu,” uvedla pro Novinky šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Vztah Mlejnka s Redlem vadí i SPD. „Je absurdní a nepřijatelné, aby Vít Rakušan, předseda takovéto zločinem prosycené strany, vedl vnitro a policii. (…) Jediným řešením je okamžitý odchod Víta Rakušana i celého STAN z vlády,” řekl Novinkám šéf hnutí Tomio Okamura.

„Svolala jsem komisi pro kontrolu ÚZSI a chci slyšet vyjádření ředitele Petra Mlejnka a ministra vnitra k tomu, co se píše,” uvedla na Twitteru předsedkyně komise Taťána Malá (ANO).

Kalousek: Šokující

Nad kontakty se pozastavil i bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09). „Tímhle se nelze promlčet. Pokud ano, tak za zcela neúměrnou cenu,” napsal na sociální síť.

„Šokující na tom je, že Vít Rakušan o Mlejnkových kontaktech s Redlem věděl, ale přesto ho navrhl vládě ke jmenování. Tohle se věrohodným způsobem vysvětlit nedá,” doplnil.

Autor: Klára Beranová, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/…art

Jedna schůzka s Redlem a šéf pošty skončil. Za Mlejnka se Rakušan postavil

Zatímco šéf České pošty musel skončit kvůli jedné schůzce s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, u šéfa civilní rozvědky ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi nevadí ani opakované kontakty.

Několik dnů poté, co policie zasahovala v úplatkářské kauze Dozimetr, oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že odvolá ředitele České pošty Romana Knapa. Jedním z hlavních důvodů měly být jeho styky s hlavním obviněným v kauze, podnikatelem Michalem Redlem.

„Ve chvíli, kdy na mě poukazují nejrůznější bývalí agenti StB a podobně, že nemohu být na Ministerstvu vnitra, tak v té chvíli musím ukázat, že nebudu tolerovat žádné kontakty s tímto člověkem. V té chvíli padni, komu padni,“ řekl Rakušan doslova v pořadu České televize Otázky Václava Moravce v neděli 19. června.

Necelé dva měsíce poté však svoji někdejší ráznost ztratil. A to u šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka, kterého Rakušan do čela organizace dosadil letos v červenci. Jak zjistily Seznam Zprávy, i on udržoval styky s Michalem Redlem.

„Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice,“ napsal nyní Rakušan na adresu Mlejnka.

Styky Mlejnka s Redlem prý ministrovi vnitra nevadí, šlo podle něj o pracovní vztah a Mlejnek má navíc bezpečnostní prověrku. Na SMS Seznam Zpráv s prosbou, aby vysvětlil svůj rozdílný postoj, Rakušan nereagoval.

Na rozdíl od Knapa, který měl údajně Redla potkat jen jednou v životě, a to po loňských sněmovních volbách, se měl Mlejnek s nesvéprávným Redlem scházet pravidelně a dlouhodobě. A to nejméně od roku 2012.

Podle zdroje Seznam Zpráv vyšetřovatelům Mlejnek přiznal, že si s Redlem tyká. Na rozdíl od Knapa se s ním ale nesešel z titulu veřejné funkce – v té době pracoval v soukromém sektoru.

Knap nebyl jediný, kdo musel kvůli problematickým kontaktům skončit ve funkci. V červnu rezignoval na posty ministra školství a ve vedení hnutí STAN Petr Gazdík. I u něj Rakušan podle svých slov vyžadoval, aby se ke kauze postavil čelem.

„Poprvé za dobu, kdy se s Petrem Gazdíkem známe a máme přátelský vztah, jsem na něj křičel, a to poměrně dlouho. Považoval jsem to poměrně za nepochopitelnou věc, protože jsem netušil, že nějaké kontakty k podivné osobě pana Redla tady byly. Okamžitě jsem Petra Gazdíka žádal o vyvození odpovědnosti,“ řekl 22. června v pořadu Seznam Zpráv Ptám se já.

Časová osa: Kdy se Rakušan dozvěděl o kontaktech s Redlem

6. června – Ministr vnitra Vít Rakušan oznamuje, že šéfem UZSI bude Petr Mlejnek.
15. června – Policie zatýká a obviní Michala Redla, kterého označí za hlavu organizované zločinecké skupiny. Spolu s ním dalších dvanáct mužů. Michal Redl jde následně do vazby.
19. června – Kvůli kontaktům s Redlem oznamuje rezignaci ministr školství Petr Gazdík.
19. června – Ministr Vít Rakušan oznamuje, že odvolá ředitele České pošty Romana Knapa. Jedním z důvodů je podle něj fakt, že se Knap jednou sešel s Michalem Redlem. Měl řešit kudy vedou „špagáty moci“, jak schůzku vysvětloval v rozhovoru pro SZ.
15. června – 8. července – Petr Mlejnek tvrdí, že v tomto období informoval ministra Víta Rakušana o tom, že udržoval kontakty s Michalem Redlem.
8. července – Ministr Vít Rakušan jmenuje Petra Mlejnka šéfem ÚZSI.

Autor: Michaela Rambousková
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here