I ve druhé půlce srpna zahraje chrudimský Bioleťák denně jiný film

0
176

Srpen se přehoupnul do druhé půlky a chrudimské letní kino dál nabízí filmové zážitky pod širým nočním nebem. Kromě pondělka, kdy je zavřeno.

Jakkoli jsou v současnosti požáry velkým postrachem nejen v tuzemsku, zkusí nová česká komedie přimět diváka k povzdechu: Kdyby radši hořelo. Pojednává o dobrovolných hasičích, které si zahráli třeba Miroslav Krobot, Michal Isteník nebo Anna Polívková. Sbor jedné vesnice bude čelit úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň: klidný a spokojený život venkovanů zničí podezření na akci teroristů. Stylem a zpracováním odkazuje snímek, který můžete zhlédnout v úterý, na poetiku filmů Ivana Passera nebo Jaroslava Papouška.

Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) velmi rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve struktuře amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou moc neslučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů. Americké akční drama Top Gun Maverick je očekávaným kasovním trhákem, volně navazujícím na slavný film Top Gun z roku 1986. V Bioleťáku se bude promítat ve středu.

Ze zcela jiného soudku je nová česká komedie Pánský klub. Debut režiséra Matěje Balcara, jehož tématem je terapie pro „eroticky závislé“, vás pobaví ve čtvrtek 18. srpna. Léčba svede dohromady zcela nesourodou pětici. Sympatický a nesmělý učitel Cyril (Jiří Mádl) se obává svých lechtivých představ o studentkách. Drzý erotoman a notorický záletník Eda (Milan Šteindler) si stále dokazuje svoji mužnost. Mladý ajťák Martin se prezentuje jako velký milovník, ale jeho vystupování budí spíše rozpaky. Postarší scenárista Přemek (Bolek Polívka) by se rád ubránil svodům své dlouholeté múzy, zatímco vyhořelý rocker Gigi už má to nejlepší očividně dávno za sebou.

Nový francouzský animovaný film Princezna Rebelka je pohádkou. Mia je dvanáctiletý sirotek. Žije v ulicích středověkého města, kde zná každý kout a které ji svým způsobem patří. S vrabčím hnízdem na hlavě a trochu umouněné děvče je samostatné, velmi vynalézavé a protřelé. Má tři ochočené lasičky a společně tvoří partu, která se živí… krádežemi jídla. Ideálním místem pro výpravy za dobrým jídlem stejně jako za lumpárnami je místní hrad, kde je ovšem potřeba ošálit stráže a využít svůj talent pro akrobacii na maximum. Podívanou pro celou rodinu nabídne letní kino v pátek.

Doktor Daniels vezme své dvě dospívající dcery na výlet do Jižní Afriky, Do míst, kde se seznámil s jejich mámou, která nedávno zemřela. Doufá, že výlet do divočiny jim pomůže tuhle čerstvou ránu aspoň částečně zahojit. Na cestu do buše si vyberou rodinného přítele a zoologa, který zná v okolí každý kámen. Příběh amerického dobrodružného dramatu se zpočátku vyvíjí idylicky. Potom však výletníci v jedné domorodé vesnici uvidí čerstvé následky řádění predátora s hřívou. Mohutný lev po bolestivém střetu s pytláky považuje lidi za největší nepřátele ‒ a Nate a jeho dcery to brzy poznají na vlastní kůži… Bestie se bude na stříbrném plátně prohánět a strach nahánět v sobotu 20. srpna.

Týden zakončí naprostá filmová klasika od Miloše Formana. Ve Vídni roku 1781 posedne dvorního skladatele Antonia Salieriho nesmírná závist přerůstající v šílenství poté, co si uvědomí, že zatímco jemu je božský hudební talent navždy upřen, dostalo se tohoto daru nevycválanému a drzému Mozartovi. Salieri je odhodlán svého soka zničit jakýmikoli prostředky. Výpravný a skvěle natočený příběh o střetu geniality s průměrností umocňuje nadpozemská hudba. Americký životopisný velkofilm Amadeus sice vznikl v roce 1984, ale čas mu na působivosti neubral. Přesvědčit se o tom můžete v neděli.

Bioleťák promítá v srpnu od devíti hodin večer. Občerstvení je zajištěno, ale o příznivé počasí je třeba poprosit u nebeských bran.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Totalfilm.cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here