Vláda se pře o příspěvek na stavební spoření

0
154
Ilustrační foto: Pixabay.com

Diskuse koalice o případné změně státní podpory stavebního spoření je podle premiéra Petra Fialy (ODS) namístě. Je to podle něj v době inflace nejlepší cesta, jak nalézt pomoc nejpotřebnějším. Žádný závěr ani konkrétní návrh ale zatím není na stole, řekl v úterý před jednáním vlády v Liblicích u Mělníka.

Vedení vládních lidovců v úterním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a důchodového spoření.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Petra Hladíka není možné zrušit státní podporu, dokud se nenalezne jiné řešení. Změna by se mohla negativně dotknout až 3,2 milionu lidí, uvedl.

Možné snížení či úplné zrušení příspěvku ke stavebnímu spoření, který nyní činí maximálně 2000 korun ročně, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v souvislosti se snahou hledat úspory ve státním rozpočtu na příští rok. Ze státního rozpočtu na podporu stát posílá ročně kolem čtyř miliard korun.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je debata o změně příspěvku na počátku.

„Dosavadní podpora by se dala například přesměrovat na investice do energetických úspor, aby co nejvíce domácností mělo svůj nezávislý zdroj energie, který je nejen ekologičtější, ale i levnější,“ uvedla.

O změně jsou ochotni diskutovat i Piráti. Ti podle vyjádření svého předsedy Ivana Bartoše pro Právo ale trvají na tom, aby ušetřené peníze směřovaly opět na podporu bydlení či na rekonstrukce.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen by omezení státní podpory vedlo k poklesu zájmu o spoření v rámci stavebního spoření, což by následně snížilo nabídku úvěrů na bydlení.

Autor: Tomáš Volf, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here