Do chrudimského kina v neděli večer zavítá geniální Amadeus

0
180

Že byl amatérský dokumentarista Ladislav Františ jediným, kdo zachytil zákulisí natáčení amerického velkofilmu Amadeus v Kroměříži, není náhoda. Stejně jako fakt, že se o režisérovi Miloši Formanovi nezmínila tehdejší televize. Byl totiž červen 1983 a v naší zemi stále vládla tuhá bolševická cenzura, která tehdy už proslulého tvůrce žijícího v emigraci v USA odmítla pustit na obrazovku nebo do novin. A tak ani nepřekvapuje, že Forman pracoval za dohledu Státní bezpečnosti.

„Jsem velice mírný člověk, ale když dostanu do ruky kameru, tak se neznám. Drze jsem tam vtrhl a riskoval, že mě vyrazí. A oni mě nevyrazili,“ řekl Františ před devíti lety. A dodal, že do Sněmovního sálu kroměřížského zámku vešel bočními dveřmi ve chvíli, kdy měli filmaři přestávku. Na zhruba čtyřminutovém dokumentu zachytil diskusi Formana s Ondříčkem, obsáhlý komparz a přípravu rekvizit. „Je tam ale i záběr, který považuji za vůbec nejlepší v mé amatérské tvorbě. Je to hlavní hrdina odpočívající na křesle o přestávce,“ podotknul ještě.

O dnes pikantní, ale pro husákovský režim příznačné události se širší veřejnost dověděla v červnu roku 2013. Tehdy se v Kroměříži konal hudební festival Vivat Amadeus, který připomněl třicáté výročí natáčení životopisného dramatu, posléze ověnčeného osmi Oscary.

Kde se bude film promítat, závisí na počasí

Pokud ho chcete vidět na stříbrném plátně, máte jedinečnou možnost v neděli 21. srpna v Chrudimi: podle počasí buď v letním, nebo v městském kině. Lístek stojí 100 korun. Snímek, který je součástí letošního festivalu Zlatá Pecka, bude promítnut v digitálně restaurované verzi, pravděpodobně s dabingem a v takzvaném režisérském sestřihu: tedy s původně nezařazenými scénami.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Andrea YT
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here