Pokuta 200 tisíc korun pro ty, kdo budou topit víc, než je povoleno. V zimě to bude tvrdé

0
535
Foto: fb

Je stále pravděpodobnější, že na podzim a v zimě se Česká republika ocitne v nějaké formě úsporného režimu, kdy bude muset počítat s omezenými dodávkami plynu. Ten je přitom v těchto ročních obdobích klíčovou komoditou, na které je závislá nejen průmyslová výroba, ale i většina domácností z hlediska vytápění.

Dva stupně závažnosti

Dává proto smysl, že pokud bude nutné zavést úspory, dotkne se to právě i těchto domácností. Počítá se přitom se dvěma stavy, které pravděpodobně budou zahrnovat různá omezení i přísnost jejich vymáhání. Tím prvním je předcházení stavu nouze v teplárenství. V tomto režimu bude nutné zavést první opatření, která ještě nebudou zřejmě tak přísná, ale jejichž cílem bude jednoznačně omezení spotřeby plynu.

Druhým stavem už pak bude logicky přímo nouze v teplárenství. Ta nastane tehdy, když do České republiky třeba přestane proudit plyn a budou se rychle vyprazdňovat jeho zásobníky. A to takovým tempem, které bude předpokládat, že se nepodaří přečkat chladné období.

Tehdy přijdou na řadu nařízení, která už mohou mít velmi nepříjemný dopad. Půjde mimo jiné také o omezení teploty vytápění. Nejlépe to bude možné regulovat tam, kde teplo dodávají teplárny.

Kontroly budou probíhat

Například teplota v obývacím pokoji by mohla klesnout na pouhých 18 stupňů a v jiných částech, třeba na chodbách, ještě níže. Podobná opatření by pochopitelně byla bezzubá, pokud by nebyla kontrolována a vymáhána.

S kontrolami se tedy počítá, zejména na základě různých podnětů. V případě družstev a společenství vlastníků jednotek budou zodpovědné zejména právě tyto subjekty, avšak v případě rodinných domků bude zodpovědnost na jejich majitelích.

Porušování pravidel může být pokutováno, a to až do výše 200 tisíc korun. To ale neznamená, že při každém porušení padne takto vysoká pokuta. Její výše bude záviset hlavně na závažnosti prohřešku. Kontroly i případné pokuty bude mít na starosti Státní energetická inspekce.

Autor: Petr Vavrenka
Zdroj: https://www.aazdravi.cz/…un/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here