V neděli začne festival Zlatá Pecka, hlavní náplní je letos Mozartova hudba

0
180

Slavnostní mše spojená s hudebním programem zahájí v neděli 21. srpna v Chrudimi festival Zlatá Pecka. V kostele Nanebevzetí Panny Marie zazní od 11 hodin Mozartova duchovní hudba; mši svatou bude celebrovat emeritní kanovník kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě Pražském a duchovní při kostele Panny Marie v Hradci Králové, vysokoškolský pedagog, historik a spisovatel Tomáš Petráček. Vstupné se nevybírá, v kostele ale můžete přispět na sbírku Oblastní charity Chrudim.

Nedělní večer bude patřit slavnému filmu Amadeus, který se bude promítat v chrudimském letním kině od 20 hodin.

Tři koncerty ve Fibichově sále

Právě hudba Wolfganga Amadea Mozarta je hlavním tématem 6. ročníku festivalu. Skvostné árie z jeho oper přednesou v pondělí 22. srpna přední čeští interpreti za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, pod vedením Jiřího Rožně ‒ dirigenta s výrazným mezinárodním renomé. Večerní koncert v nádherném Fibichově sále v chrudimském Muzeu je už vyprodaný, ale není vyloučeno, že na zájemce se usměje štěstěna přímo na místě.

Naopak lístky ještě jsou na koncerty Pěvissimo (čtvrtek 25. srpna) a Talentissimo (pátek 26. srpna), které se také uskuteční v akusticky bezkonkurenčním prostředí Fibichova sálu. Jde o projekty, které Dagmar Pecková vytvořila pro začínající umělce s výrazným talentem: Talentissimo je pro mimořádně nadané děti ve věku do 16 let a Pěvissimo je pro pěvce, kteří již jsou profesionálně činní a otevírá se před nimi slibná operní kariéra.

Chvályhodná nabídka pro seniory

Festival má pro zájemce ve věku od 65 let příjemnou nabídku Vstupenky na všechna chrudimská představení si mohou zakoupit za poloviční cenu v rámci programu Patriot, a to v cestovní kanceláři Štěpánka v Břetislavově ulici nebo prostřednictvím stránek www.zpfestival.cz.

Kromě zmíněných akcí se v našem městě ve středu večer uskuteční koncert Kytara v opeře ‒ Opera v kytaře? v Muzeu barokních soch, jehož návštěvníci se přenesou do prvé poloviny 19. století, do období takzvané kytarománie. Hlavními centry tohoto dění byla Paříž a Vídeň: populární operní témata byla často zpracovávána do nejrůznějších typů skladeb pro kytaru. Posluchačům se představí Markéta Hejdová a Martin Cába.

V sobotu je na programu benefiční koncert pro Hospic Chrudim, na kterém vystoupí Dagmar Pecková společně s mladými umělci z projektu Talentissimo. Začne v 16 hodin v hospici.

Chrudimskou část festivalu zakončí v neděli 28. srpna skvěle obsazená hra Amadeus v Divadle Karla Pippicha. V kritikou velmi pozitivně hodnoceném a divácky úspěšném představení Městského divadla Mladá Boleslav se objeví tři držitelé Ceny Thálie: Daniel Bambas (Mozart), Petr Mikeska (Salieri) a Radim Madeja (Josef II.). Začátek je v 19 hodin a vstupenky lze ještě sehnat na výše uvedených webovkách.

Za zmínku stojí i festivalové pódium, které na Resselově náměstí nabídne hudební produkci od úterý do neděle.

Festival Zlatá Pecka se i letos zčásti koná v jiných městech, konkrétně v České Třebové, Holicích a Pardubicích. Detailní informace o všech představeních jsou na uvedených webových stránkách.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Kodlc Chrudim
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here