Boj o vodu pokračuje. Opozice se snažila propašovat do představenstva VaKu Řezníčka. Neúspěšně

0
335
Foto: Kodl Cr

Městský zastupitel Roman Málek (Koalice pro Chrudim) navrhl zastupitelům během poslední letošní schůze kooptovat do představenstva Vodovodů a kanalizací (VaK) Chrudim svého kolegu Petra Řezníčka (SNK ED). Když s tímto návrhem neuspěl, přišel s dalším nápadem – kooptovat sem současného prvního místostarostu Petra Lichtenberga (Chrudimáci). Ale i tento Málkův návrh byl hlasováním smeten ze stolu, přestože místo pro největšího akcionáře VaKu zůstává v představenstvu této společnosti i nadále neobsazeno.

Komunikace s Krčilem je prý jako házení hrachu na zeď

„O tuto funkci neusiluji, proto nemohl Málkův návrh projít,“ říká místostarosta Lichtenberg a hned dodává: „Situace kolem VaKu je nemilá, ale nenecháme si nikým diktovat, koho máme nominovat do představenstva této firmy.“ „Natož někoho loajálního,“ doplňuje v narážce na Řezníčkovu nominaci místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti). Na dotaz novinářů, jaká bude další strategie vedení města vůči neochotě jmenovat do představenstva VaKu chrudimského starostu Františka Pilného (ANO 2011), starosta odpověděl: „Strategii máme, ale z pochopitelných důvodů ji nemůžeme v současné době ještě prozradit. Uvést mohu pouze to, že máme promyšlené kroky na tři až čtyři měsíce dopředu. Proto jsme nyní třeba zahájili korespondenci s předsedou představenstva VaKu, hlineckým starostou Miroslavem Krčilem (nezávislý za ČSSD), který nám odmítá sdělit informace k hospodaření společnosti. Je to zatím jako házet hrách na zeď a mrzí nás, že některé Krčilovy odpovědi přecházejí do velmi osobní roviny a vůbec netušíme proč, ale z pozice největšího akcionáře chceme znát, jak se například VaKu daří získávat dotace, a konfrontovat tyto údaje s hospodařením srovnatelných organizací. Třeba budeme mile překvapeni, nebo naopak zjistíme, že je na dotačním kontě nula a bude z toho zapotřebí vyvodit závěry.“

Údajně jsme dostali přes „držku“ za předvolební články, říká starosta

Podle sdělení starosty Pilného se většina starostů ostatních měst a obcí, zainteresovaných ve VaKu, shodovala na tom, že byla privatizace Vodárenské společnosti Chrudim v roce 2005 špatným krokem a pro akcionáře nevýhodná. „Většina těchto starostů vítala, že Chrudim konečně mění v tomto ohledu svůj postoj, protože jediný, kdo si to nemyslel, byl Petr Řezníček. Pak se ale nepochopitelně vše zvrtlo, aniž jsme se dozvěděli, proč. Pouze neoficiálně jsme měli dostat údajně přes ´držku´ za předvolební články. Každopádně se Chrudim ocitla v situaci, kterou je třeba odblokovat a která je do budoucna pro fungování VaKu neudržitelná,“ komentuje současné dění ve společnosti starosta města František Pilný.

Kdo má ve skutečnosti zájem na bojkotu Chrudimi?

Jak dodává, VaK Chrudim zastavil veškeré investice do vodárenské infrastruktury našeho města v prosinci 2018, přestože je nejstarší na Chrudimsku – leckde ještě z doby rakousko-uherského mocnářství. Stalo se tak navíc v době, kdy byl předsedou představenstva VaKu městský zastupitel Jan Čechlovský (ODS). „Na jeho omluvu lze uvést, že hlasoval proti. I tak si lze snadno dát dohromady, že infrastruktura v Chrudimi potřebuje daleko větší a častější péči, než třeba na Hlinecku, kde je vodovodní síť mnohem modernější,“ doplňuje starosta Pilný. Dalším příkladem neochoty řešit záležitosti s největším akcionářem smírnou cestou je nedávná dohoda o obnovení některých investic, kterou za Chrudim uzavřel místostarosta Aleš Nunvář (Piráti) s prokuristou VaKu Chrudim Ivo Doskočilem. „Pan prokurista byl s jejím zněním spokojen a byl za ni rád. Alespoň mi to tak tlumočil. Jenže představenstvo VaKu ji hned vzápětí v celém rozsahu zamítlo,“ dokládá Aleš Nunvář na konkrétním případu bojkot, kterému je Chrudim v současnosti ze strany představenstva VaKu vystavena. Zbývá se tedy ještě zeptat, kdo na tom má zájem a kdo ve skutečnosti tahá za nitky, podle některých, v uměle vyvolaném sporu. Jde o politické, nebo ekonomické zájmy? Jména aktérů mohou totiž budit dojem, že jde nejspíš o obojí. Uvidíme tedy, jaké události přinesou příští měsíce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here