Všechna opatření zrušíme. Anglie píská konec

0
234
Foto: Pixabay.com

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury.

Důvod Johnsonova rozhodnutí je prostý – vědci se domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu. „Vzhledem k tomu, že se covid-19 stává endemickým, musíme nahradit právní požadavky radami a doporučeními,“ řekl Johnson.

Od příštího čtvrtka nebude povinné nošení roušek, práce na dálku nebude oficiálně doporučována a pro vstup do nočních klubů a na některá velká shromáždění již nebude vyžadován zdravotní průkaz, oznámil šéf konzervativců v parlamentu.

Přestože povinnost zdravotních pasů skončí, podniky si budou moci nadále určit, zda je budou pro vstup vyžadovat.

Na karanténu taky dojde

Premiér uvedl, že ačkoli lidé budou mít i nadále nařízenou karanténu, chtěl by tuto povinnost nakonec také zrušit. „Lidé, kteří mají chřipku, nejsou ze zákona nuceni se izolovat,“ prohlásil premiér. Dodal, že nepředpokládá, že by jeho vláda obnovila zákon o izolaci, který vyprší v březnu. Předseda vlády se navíc hodlá zabývat možností zrušit tento požadavek dříve.

„Vzhledem k mimořádné kampani posilujících dávek a způsobu, jakým veřejnost reagovala na opatření plánu B, se můžeme v Anglii vrátit k plánu A a umožnit, aby od příštího čtvrtka skončila platnost předpisů plánu B,“ řekl Johnson poslancům. Plán A a plán B jsou označení pro různé balíčky opatření proti šíření koronaviru.

Ústřední vláda v Londýně určuje protiepidemická pravidla pouze pro Anglii. Regionální vlády ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku si stanovují vlastní opatření v boji s šířením koronaviru, která jsou často přísnější.

Přidává se i Bavorsko

Britská vláda svým rozhodnutím dává najevo, že se přiklání k názorů čím dál větší části odborníků, že se onemocnění covid-19 vyvolávané novým koronavirem SARS-CoV-2 postupně vyvine do méně smrtelné choroby. Experti argumentují tím, že přirozenou snahou a cílem viru je přežívat a množit se, což se děje snadněji, pokud své hostitele nezabíjí a celkově se k nim chová šetrněji.

Bavorsko ruší povinnost prokazovat se potvrzením o očkování/uzdravení z covidu při nákupu v maloobchodě. Stalo se tak na základě předběžného rozhodnutí bavorského správního soudu, který vyhověl stížnosti majitele prodejny svítidel v Horním Bavorsku. Podle názoru soudu omezení neměla dostatečný právní základ. Povinnost nosit respirátor ale v bavorských obchodech nadále platí.

Autor: Jitka Zadražilová, Petr Jemelka, Novinky, ČTK
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here