První hodina parkování na Resselově náměstí zdarma, když už tam musíme s auty vyskákat, zaznělo na internetu

0
1145
Městský zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní). Foto: z archivu Petra Lichtenberga

Na internetu se opět strhla názorová mela. Tentokrát kvůli novým podmínkám placení parkovného na Resselově náměstí, které podle městského zastupitele Petra Lichtenberga (Svobodní) ještě více ztiší život obchodníkům, kteří v centru města podnikají. Do diskuze s ním se zapojili svérázný chrudimský výtvarník Ivan Baborák, starosta města Petr Řezníček (SNK ED) a městský úředník Petr Kopecký.

Náměstí potřebuje oživit a ne umrtvovat, namítá zastupitel

„Náměstí potřebuje oživit a ne neustále umrtvovat,“ říká rezolutně zastupitel a poukazuje na praxi z nedaleké Chotěboře, kde se osvědčila taxa 2 Kč za první hodinu stání. Sám přitom navrhuje první hodinu zdarma. „Už proto, ať sem lidi přijedou, zaparkují, projdou se po náměstí, koupí něco u živnostníka, nebo vyřídí v klidu poštu i s tou frontou… Radnice ale dělá vše proto, aby živnostníky a lidi z náměstí vyhnala,“ pokračuje Lichtenberg.

Ono to není o penězích, ale o pocitu, přidává se výtvarník

Na stranu Lichtenberga se přidává i výtvarník Ivan Baborák. „Souhlasím s Petrem. Ono to vlastně není ani o penězích, ale o pocitu, když už překonám nekonečně mnoho překážek při vjezdu do náměstí Širokou ulicí a mám k zaparkování jen úzkou část věčně obsazenou auty. Pokud se mi tedy podaří zaparkovat, mohlo by mi město dát ještě bonus,“ píše v nadsázce. „Já kacířsky navrhuji udělat parkoviště po celé ploše náměstí a pokud nějaký turista přijede, zaplatit mu za první hodinu 10 Kč z rozpočtu města, nebo mu alespoň věnovat mapku a nějaké propagační materiály zdarma! Aby měl pocit, že jsme rádi, že se zastavil u nás a že ho vítáme s otevřenou náručí a nehodláme ho na přivítanou hned oškubat jako slepici,“ dodává svým typickým humorem Baborák.

Omezení, kdy a jak parkovat, jsou jednoduchá

Do diskuze se vzápětí přidává starosta Řezníček: „To bys fakt zasvinil náměstí auty a trhy dal na střechy? Vážíš si vůbec hodnoty toho místa?“ ptá se Řezníček. A Baborák mu už o něco vážněji odpovídá. „Já s ním (Lichtenbergem) souhlasím – první hodinu zadarmo. Byl by to vstřícný postoj k těm, kteří si tam jedou zařídit své věci, musejí překonat nesmyslné schody v Široké a mají hoňku. Nemají kde zaparkovat a podpořilo by to i živnostníky, kteří tam snad ještě jsou. Omezení, kdy a jak parkovat, jsou jednoduchá. Kdo se pohybuje po Evropě, ví své,“ namítá Baborák. „Kluci, nechte toho. Když nebudu mít zodpovědnost, tak zruším poplatky za odpad, platbu za nájem, zaplatím lidem elektřinu, plyn, MHD a ještě jim přidám na to, aby mohli ničit lavičky nebo odpadkové koše,“ píše starosta, jemuž přizvukuje šéf Regionálního rozvoje MěÚ Chrudim Petr Kopecký. „S tímhle bys vyhrál volby,“ a připojuje několik smajlíků.

Jsme zadlužené město a utrácíme za zbytečnosti?

Petr Lichtenberg se poté snaží vrátit diskuzi vážnost. „Poplatky za odpad je další daň, kterou jsou občané zatížení, i když se to jmenuje ´poplatek´. Platí snad málo na daních a odvodech? Jo, holt byste museli více šetřit a neutrácet mnohdy za zbytečnosti, bez kterých se zadlužené město a jeho občané obejdou. Ale to socialisté nalezlí v různých politických stranách nikdy nepochopí,“ naráží Lichtenberg na Řezníčkův politický původ. „První hodina parkování zdarma mi proto nepřijde jako úlet. A 2 Kč za první hodinu ti už smysl dává?“ ptá se zastupitel věčně popichujícího úředníka Kopeckého. „Smysl mi to fakt nedává,“ uzavírá Kopecký diskuzi, na kterou Noviny Chrudim upozornil Petr Lichtenberg.

Resselovo náměstí je po většinu času liduprázdné

Inu, názory na výši parkovného se budou různit vždy a všude. Nedá se však přehlédnout skutečnost, že je Resselovo náměstí po většinu času liduprázdné a obchody zde skomírají. Navíc zde funguje hlavní pošta, tedy veřejně prospěšné zařízení, k němuž je příjezd autem paradoxně zakázán. A pokud sem snad náhodou potřebujete odvézt těžké balíky, máte neustále za zadkem strážníky. Že je tady něco špatně, je tedy zřejmé. A pokud budeme dál zatěžovat život v centru vyššími poplatky, byť jen o dvě koruny za hodinu stání, ztratí o něj časem lidé zájem úplně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here