Vyjádření některých kandidátů k developerské výstavbě pod Kopanicí

0
1633
Mít těsně na hranici rodinného domku "přilepenou" pětipodlažní bytovku by si přál asi málokdo. Veškerý klid a soukromí je tak rázem pryč. Nemluvě o znehodnocení tržní ceny takového domku. Foto: Noviny Chrudim

K developerské výstavbě v Chrudimi a pod Kopanicí se pro Noviny Chrudim vyjádřili hned tři kandidáti, kteří se ucházejí o přízeň voličů v říjnových komunálních volbách.

Provádí se politika namířená proti lidem?

Prvním z nich byl nezávislý kandidát za ČSSD a mládežnický aktivista bodující pravidelně v Desateru problémů města Chrudim Marek Točoň. Ten se snaží dívat na problém komplexně a vidí, že mladí lidé a začínající rodiny v Chrudimi nejsou schopny dosáhnout na dostupné bydlení. Pokud si totiž pořídí byt od developera, jehož cena se pohybuje v rozmezí od 2.200.000 Kč za byt 2+kk do 3.200.000 Kč za byt 3+kk, zadluží se na celý život. „Naši politici neustále tvrdí, že mají mít lidé našetřenou finanční rezervu k zaplacení nečekaných výdajů. Bohužel už si neuvědomují, že jsou lidé zatíženi po většinu života hypotékami a že nemají s výplatami, jaké v České republice dostávají, šanci si něco našetřit. Platí to zejména u mladých rodin, kde je žena na mateřské dovolené. Bohužel si to neuvědomují ani politici na chrudimské radnici, kteří v posledních třech volebních obdobích zcela rezignovali na bytovou výstavbu a přepustili ji v Chrudimi výhradně developerům. Dokonce se zdá, jakoby jim nadbíhali a usnadňovali život na úkor našich kapes, čehož důkazem je právě výstavba rezidenčního bydlení pod Kopanicí. Kdo bude jednou platit rekonstrukci jediného příjezdového mostu z počátku minulého století k tomuto areálu? Město, tedy my. Kdo zajistí starousedlíkům v okolí dostatek parkovacích míst, když tu přibude tolik obyvatel? Sami musíte cítit, že je tady něco špatně, když si město neumí vyjednat podmínky, za kterých je tu možné stavět a dělá politiku namířenou proti lidem. Už proto je třeba změnit styl práce radnice a začít opět stavět městské byty s podporou státu, který pro tento účel uvolnil zatím dvě miliardy korun. Stejně tak by pomohlo, kdyby Chrudim přestala klást nejrůznější překážky zájemcům o dostupnou individuální rodinnou výstavbu a více je podporovala například výstavbou inženýrských sítí a příjezdových cest. Jen tak lze narovnat stav, který se v Chrudimi dostal vinou laxnosti města do nerovnováhy, jen tak lze pomoci lidem, kteří pomoc svého města potřebují,“ argumentuje Marek Točoň.

Nezávislý kandidát za ČSSD v Chrudimi Marek Točoň. Foto: Sandra Nováková

Velký developer nemusí nic a malý stavitel musí všechno?

Obdobný názor zastává také kandidát na nového starostu města František Pilný (nezávislý za ANO 2011). „Tvrdím od začátku, že je mi jedno, kdo v Chrudimi staví a co staví, pokud splňuje podmínky jako všichni ostatní. To znamená, že bych byl velmi nerad, kdyby byl někdo protěžován, nebo byly někomu záměrně ztěžovány jeho záměry. Z toho je třeba vycházet. V případě Kopanického mlýna jde však o objekt s několika stovkami bytů, který významně ovlivní život v místě, kde za první republiky vznikaly dělnické domky a byla tomu přizpůsobena i zdejší infrastruktura. Tedy relativně úzké silnice a most přes řeku Chrudimku. Proto je velmi zarážející, že při schvalování tohoto projektu nebyly ze strany města kladeny na developera žádné požadavky na vybudování příjezdové komunikace, na zlepšení infrastruktury, prostě nic. Nepamatovalo se ani na původní obyvatele, kterým se evidentně zhorší možnost parkování. Nikdo se také nezabýval otázkou, co provede zvýšená dopravní zátěž se starým, nevyhovujícím mostem. Jsem překvapen, že město neuložilo developerovi za povinnost spolupodílet se finančně na jeho opravách. Jak je tedy možné, že na druhé straně, pokud někdo chce v Chrudimi postavit rodinný dům nebo dva sousedi vedle sebe, město po něm vyžaduje postavit komunikaci třeba za dva miliony korun. Jak je to možné? Kde je ta hranice? Město nám proto svým postupem říká, že velký developer nemusí nic a malý stavitel musí všechno,“ konstatuje František Pilný.

Lídr kandidátky ANO 2011 v Chrudimi a kandidát na starostu František Pilný požaduje pro všechny stavebníky a občany rovné podmínky. Foto: Sandra Nováková

Mohou lidé, kteří v lokalitě žijí, stavbu ještě nějak ovlivnit?

„V tuto chvíli proti ní protestují obyvatelé Koželužské, Vrchlického, Svatopluka Čecha a dalších přilehlých ulic, dohromady sedm stovek lidí. Myslím si, že pokud jim bude nakloněno zastupitelstvo, mají poměrně velkou šanci ovlivnit další etapu výstavby. Jestliže ji bude chtít developer dokončit, potřebuje k tomu směnit některé městské pozemky, na kterých má objekt stát. Dále je zapotřebí změnit územní plán, o což se radniční koalice už neúspěšně pokoušela, ale zabránili jí v tom občané, kteří přišli na zastupitelstvo a tak byl tento bod stáhnut z programu schůze. Lze to považovat jen za úhybný manévr, aby z toho nebyla příliš velká ostuda. Takže pokud pozemky jen tak laxně nesměníme a mávnutím ruky nezměníme územní plán, je tu stále prostor pro jednání s developerem v rámci druhé etapy výstavby,“ míní kandidát na starostu František Pilný.

Mohou za problémy úzké vazby radnice s developerem?

K dalším výhradám proti developerské výstavbě se nyní schyluje i jinde. „Na Větrníku už řadu let bojujeme s občany za to, aby město dodrželo to, co kdysi garantovalo těm, kteří si koupili byty s výhledem na Chrudim a museli si za to připlatit. Slíbilo jim, že pod jejich okny bude zeleň, maximálně rodinné domy, na což pamatoval i územní plán města. A dnes? Bylo zde zahájeno velmi podivné stavební řízení, které vyvolalo další protesty a proti němuž byla vznesena oprávněná námitka. Přijde mi zvláštní, že město vyhledává pro jediného investora vhodné lokality, kde by mohl stavět. Mám za to, že svou roli v tom sehrávají úzké vazby některých lidí z vedení radnice s již zmíněným developerem,“ poukazuje oblastní ředitel pojišťovny Uniqa v Chrudimi Boris Škorpík, který kandiduje jako nezávislý za hnutí ANO 2011.

Boris Škorpík (vlevo) s lídrem kandidátky ANO v Chrudimi Františkem Pilným před bytovými domy v sídlišti Na Větrníku, jejichž obyvatelům chce developer Milan Kušta zabránit ve výhledu na město, přestože si za to museli oproti ostatním při koupi bytů připlatit. Foto: Sandra Nováková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here