Rajnišovo ohniště u rozhledny Bára neplní svůj účel, stěžují si jeho uživatelé

0
1694
Současné ohniště na Báře. Foto: Zábava na Chrudimsku

Na přelomu dubna a května roku 2012 nechalo tehdejší vedení města zřídit za 130 000 korun v blízkosti rozhledny Bára údajně unikátní kryté ohniště od architekta Martina Rajniše, tedy od autora již zmíněné rozhledny. Jak se ale nyní po pěti letech jeho provozu ukazuje, neplní unikátní stavba svůj účel.

Spodní část levitujícího čehosi těsně nad zemí

Ani nemůže. Důvod je prostý. Městské lesy Chrudim, které ohniště spravují, zanedbaly údržbu konstrukce této vcelku nákladné stavby, jež se pozvolna sune k zemi a znemožňuje tak návštěvníkům zdejších rekreačních lesů veřejné ohniště naplno využívat. Všiml si toho fb portál „Zábava na Chrudimsku“, který se pozastavil nad stavem ohniště a účelností stavby, jež podle něj postrádá smysl a praktické využití. „Mohl by nám někdo ukázat, jak si lze na tomto ohništi opéct obyčejného českého buřta?“ ptá se portál. A hned dodává: „Spodní část levitujícího čehosi je totiž asi 15 centimetrů nad ohništěm a zakrývá ho opravdu skvěle, takže je celé kryté. Tudíž na nic, protože tam klacek s buřtem nenacpete.“ Obdobnou zkušenost má i čtenářka Lucie Pochobradská, která pod diskuzi připsala: „Pokoušeli jsme se o totéž minulý týden a opékali na tom, co bylo kolem.“ Mirek Slejška vzápětí připsal: „Chtělo by to našponovat lana.“ A Radek Štirský: „Tak to je velký úlet.“ Anebo Miroslav Pleskot: „Tak to je slušný, za 130 tisíc ohniště. Mohlo by alespoň plnit svůj účel.“

Foto: Zábava na Chrudimsku

Stačilo by prý obyčejné ohniště s dřevem a vodou

Portál zároveň vyzývá další čtenáře, kteří mají s „unikátní stavbou“ podobné zkušenosti, aby se zapojili do diskuze, a doplňuje svůj postřeh: „Místo konstrukce tvořené tenzegritní kopulí vycházející ze tvaru pravidelného dvanáctistěnu mohlo město raději nechat udělat obyčejné ohniště a za ušetřené peníze zde třeba přidělat něco na dřevo a průběžně ho tady doplňovat, když už jsou správcem Městské lesy Chrudim, které s dřevem hospodaří. Stejně tak by zde mohla být nějaká nádoba s vodou na uhašení ohně, aby byli všichni, kteří ohniště v odpočinkovém areálu u rozhledny, jenž byl koncipován i jako nouzové nocoviště, využívají, spokojení.“

Chrudim utratila za unikátní projekty desítky milionů

My jen připomeňme, že se radnice svého času v unikátních projektech zhlédla a neváhala za ně v Chrudimi a okolí utratit z městské pokladny desítky milionů korun, které teď v kase chybí. Namátkou uveďme třeba Muzeum barokních soch, Klášterní zahrady, současnou podobu Široké ulice se zpomalovacími schody, již zmíněnou rozhlednu Bára s lanovým centrem na Podhůře, futuristická křesla v parčíku před Městským kinem či právě Rajnišovo ohniště. Některé z nich se setkaly s pochopením občanů, jiné už nikoliv. Součástí těchto záměrů měla být i demolice letního kina a jeho proměna v parkoviště s parkovou úpravou. K tomu už ale nedošlo, neboť se proti postavili občané a nově vzniklé občanské sdružení MaChr – za Chrudim malebnou, které se kina ujalo a v podstatě ho zachránilo před likvidací.

Foto: Zábava na Chrudimsku

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here